Диетични рецепти » Лещата - неподозирано лекарство

 Лещата - неподозирано лекарство

Родината на лещата е Югодападна Азия, където тя се отглежда вече четири хилядолетия. От всиечки бобови растения лещата има най-високо съдържание на белтъчини – повече от 40 процента от съдържанието. За тези, които искат да станат вегетарианци, лещата си е направо чудесен подарък, защото може напълно да замени месото.
Тя е дар и за онези, които не искат да напълняват.
Лещата е богата на витамини, в нея ма много каротин, витамини от група В, РР, витамин С. Освен това растението съдържа макро- и микроелементи: калций, калий, което е много важно за сърдечноболните и хипертониците, желязо, фосфор, необходим за работата на мозъка, мед, цинк, кобалт, бор, дефицитния йод и дори молибден.
Лещата не трупа нитрати, токсични метали и радионуклиди, един истински чист екологичен продукт.

Целебни рецепти:

При камъни в бъбреците:

• Залейте 1 с. л. смляна леща с чаша и половина кипяща вода. Оставете да престои 2 чака, отстранете суровината и прецедете. Приема се по ¼ чша от настойката 3-4 пъти на ден 30 мин преди хранене.

При ревматизъм:

• 1 с. л. смляна леща се заливас 1 чаша кипяща вода. Подръжте на слаб огън 10 мин, кисне 3 часа. Прецедете и напълнете до първоначалния обем на кипнатата вода. Приема се по 1/3 чаша с тпла отвара 4 пъти дневно 30 мин преди хранене.

При запек:

• 2 с. л. смляна леща варете на слаб огън 15 мин. Оставете да престои 15 мин и прецедете. Пийте по 1 чаша от отварата 1 час преди ядене 2-3 пъти на ден.

При диария:

• 3 с. л. смляна леща се попарва с 1,5 чаша кипяща вода. Държи се на слаб огън 10 мин, кисне 1 час и се прецежда. Приема се по 2 с. л. силна отвара 2-3 ч. при спазване на диета.

При дифтерит (като допълнително средство за лечение):

• 1 с. л. брашно от смляна леща се залива с 1,5 чаша кпяща вода. Дръжте в термоса 3 –4 часа и прецедете. Използвайте за промивки на гърлото 3-4 пъти дневно.

При циреи (за ускоряване на тяхното узряване):

• Размесете брашно от леща в кипяща вода, нанесете върху плат и я поставете върху поразения участък. Сменяйте компреса 2 пъти на ден до узряването на цзирея. След узряването сменяйте превръзката всеки ден.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Лечебно хранене при язва на стомаха

При язва на стомаха и дванадесетопръстника по време на оздравяване след рязко обостряне; при нерязко обостряне на хроничния гастрит и при преминал остър гастрит. Целта е умерено и щадящо стомашн...

Хранене при начално перде

Методиката на д-р Хари Бенджамин за хранене при начален стадий на перде е изложена в книгата му “По-добро зрение без очила”, първото издание на която е излязло през 1929 г. в Англия. Според автора осн...

Панкреатитът изисква строга диета

При обостряне на болестта през първите два-три дни се препоръчва гладуване. След като започнете да излизате от острите фази на заболяването, трябва да се придържате към правилната диета. Всъщност болн...

Дюлята ще ви излекува от астма

Още през 19 век учените са писали за удивителните плодове, които се ядат само печени или варени. Наистина плодовете на дюлята са твърди и стипчиви, а освен това са покрити с мъх. Ето защо не се харесв...

Начало