Диетични рецепти » Морковът - крал на зеленчуците

 Морковът - крал на зеленчуците

Този кореноплод е истинско съкровище. В него има няколко пъти повече в сравнение с останалите зеленчуци провитамин А. А именно той поддържа здраво сърцето, нормализира формулата на кръвта, подобрява и стимулира работата на черния дроб и бъбреците. Освен това морковите съдържат много калий, калций, желязо, фосфор, кобалт, витамините В, В2, B12, С, Д, Е, К, РР, фолиева киселина - целия набор от жизненоважни витамини. В древността с моркови са лекували дълго незарастващи рани, пили са сок при цисти-ти и бъбречни болести, използвали са ги като леко слабително.
Тъй като в него има много калий, морковът е полезен при сърдечно-съдови болести, например след инфаркт на миокарда трябва задължително да се пие сок от моркови. Минералните вещества, съдържащи се в морковите, укрепват детския организъм, стимулират растежа на децата. Препоръчват се и при малокръвие, и за подобряване на зрението.
Пресните моркови са противопоказани при язва на стомаха и дванадесетопръстника, при ентерити и остра форма на диабет. В суров вид може два предизвикат метеоризъм. Най-добре е морковите да се приемат с растително масло или сметана - така най-добре се усвоява каротинът.
Когато се налага температурна обработка, морковите да се варят цели (пуснати във вече вряща вода) или да се задушават на пара, плътно покрити с капак, без достъп на въздух. Не бива да се пържат.
Пресният морковен сок е много подходящ и за съвсем малки деца (съответно разреден), при възпаление на устната кухина, ободрява и най-възрастните. Дава се на тежко болни, на възстановяващи се след дълго боледуване, на кърмачки, на престарели хора, както и при усилени умствени занимания и при спортуване. Да се избягват по-бледо обагрените сортове, да се предпочитат онези, които са с по-тъмно черве-но-оранжева окраска. Случва се след по-обилна употреба на моркови да се появи жълтеникаво-оранжево обагряне на дланите, което е безвредно и преходно.
Морковеният сок добре разтваря камъните в бъбреците и жлъчните пътища. Целебни са всички части на растението - от корена до семената.

Полезни рецепти

При бронхит: смесват се чаша прясно изцеден сок от моркови с 2 с. л. мед. Приема се по 2 с. л. 4-5 пъти дневно
При бъбречни болести: 3 с. л. настъргани на ситно ренде моркови се заливат с 3 чаши кипяща вода. Престоява 1 нощ под капак. На сутринта настойката се разделя на няколко части и се изпива през деня гореща.
При камъни в бъбреците: 1 с. л. морковени семена се заливат с 1 чаша кипяща вода. Течността престоява, добре завита, 12 часа. Прецежда се и се пие по 1 /2 чаша 5-6 пъти на ден преди хранене.
При меланома (рак на кожата) - смилат се моркови и прясно стъбло от петнист бучиниш. Смесват се в равни части и се прикрепват като компрес към поразения участък (закрепва се с превръзка или лейкопласт).
При безсъние: свежи морковени листа се прикрепват към тила и се закрепва с превръзка.
При разширени вени: преди сън се налагат поразените участъци с размачкани морковени листа.
При цистит -1/2 чаша прясно нарязани листа се заливат с 1/2 кипяща вода. Престоява добре завита 1 час и после се прецежда. Пие се 3-4 пъти дневно 20 мин преди хранене.
При простатит: всяка вечер се прави компрес ниско на корема от размачкани листа.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

Вълшебното мумийо

От дълбока древност приписвали на мумийото вълшебни свойства. В Индия са лекували с него бронхит, камъни в пикочния мехур, воднянка, лишей и екзема. В Бирма са наричали мумийото час-тум (кръв от плани...

Овесът – лекарство и козметично средство

От всички зърнени култури овесените ядки са най-пълноценната и лечебна храна за човешкия организъм. Освен това полезни за здравето са овесените люспи и овесената слама. Какво съдържа? В хим...

Грахът като лекарство

Грахът е древно културно растение, известно от 4 в. преди н.е. Учените считат за негова родина Крим, Кавказ, Средна Азия и Иран. По тези места и днес се среща диворастящ грах. Вероятно той е бил култи...

Хранене според кръвната група?

В последно време нашумя поредната теза за храненето на човека, свързано с типа на кръвната му група. Според тази теория в храната се съдържат специфични протеини (белтъчини), наречени лектини, които, ...

Начало