Диетични рецепти » Листна салата в лечението на хипертония и диабет

 Листна салата в лечението на хипертония и диабет

Листната салата е позната отпреди хилядолетия. Според древни автори тя е един от най-старите зеленчуци. Отглеждали са я масово в Римската империя. В следващото столетие се радва на внимание и интерес в Италия и Франция. В билкарските книги от Ренесанса преобладават рисунки за салатите. А в билкарската книга на Л. Фуко от 1534 г. е дадено сведение за използването им.
Първоначално от листната салата се е използвала като лекарствено растение, предимно къдравата, която и днес се числи към природната аптека. Тя е типична за домашните и малки градини и подходяща за бърза консумация. Играе важна роля в САЩ и Европа.
Има различни видове листна салата - къдрава за късане и за рязане, главеста - с гладки целокрайни листа и главеста с набръчкани листа с нарязани краища. Използва се свежа за салата и за супи. Има леко горчив вкус от веществото лактодин и малко сяра. Съдържа много минерални соли (желязо - 600 мл, йод, калий, калций, мед, магнезий, цинк, кобалт), глюкозиди, малко витамини (РР, Е, В, С), биотин, фолиева киселина, кварцитин, оскъдни белтъци, бедна е на захари и органични киселини, мазнини липсват, или малка калоричност (22 кал в 100 г).
Като лечебно растение за човешкия организъм, тя възбужда апетита, подобрява храносмилането, има леко разхлабително, отводнително, болкоуспокоително и меко сънотворно действие. Затова къдравата салата се използва за природо-лечение при високо кръвно налягане, диабет, затлъстяване, безапетитие, безсъние, хроничен запек, отоци, сърдечна невроза. Като подпомагащо оздравяването средство се проявява при лечението на артрити, хронични бронхити, анемия, дерматози и полова слабост у мъжа и жената.

Внимание! Заболявания, при които не трябва да се употребява салатата за храна и лекарство, са: уратни и оксалатни камъни и пясък в бъбреците, пикочния мехур и жлъчката, увеличени киселини в стомаха, остри и хронични колити с изявени прояви, подагра, депресия.

Лечебни рецепти

За лекарство растението се приема под форма на свежи листа, пресен сок или отвара.

• От 100 г салата се извлича 30-40 мл зеленикав сок, към който се прибавя лимонов сок (за корекция на вкуса) - дневна доза до 2 кафени чашки за неразположения.
• При безсъние индийската медицина препоръчва лечение с отвара от семената на салатата, подсладено с небетшекер, която се пие по 1 чаша вечер един час преди лягане.
• Поставена върху кожата на лицето и шията, служи за освежаваща маска от свежи, намачкани листа с престой 20 мин и след свалянето се оставя да съхне лицето без измиване.
• При повехнало или уморено лице маската е от ситно нарязана салата, замесена в кисело мляко, с престой 20-30 мин, легнало положение. Изплаква се с чешмяна вода. Кожата омеква, а бръчиците се пооглаждат.
• Против бръчки и остаряваща кожа се прави маска от намачкани до сочност листа, смес с малко зехтин (олио) и капки от лимон или грейпфрут. Действа хранително и подмладява лицето. Престой в легнало положение 1/2 час. Изплаква се със студена вода.
• Прецеден сок, при предварително измито лице, се втрива с масаж (лек) в кожата на лицето и шията и не се измива.

Автор: Д-р Неделка МИТРЕВА

Представяме Ви:

Хранителните добавки

Съществуват множество храни и растения, които оказват изключително добро въздействие върху човешкия организъм. Но как да извлечем полза от тях, без да ги търсим или приготвяме специално, още повече, ч...

Пчелната отрова лекува 99 болести

Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако е...

Спанакът сваля кръвното

От незапомнени времена източните народи са отглеждали спанака - едногодишно растение със сочни и хранителни листа. През VII век с името „Персийски зеленчук” то е познато в Индия и Китай. Преминало в а...

Не плашете кантара

Проста аритметика за тези, които искат да отслабнат 6 предупреждения Не бива да се сваля повече от 1 кг седмично. При бързо отслабване тялото ни губи не тлъстини, а първоначално течности,...

Начало