Още рецепти » Операция Чистота

 Операция Чистота

Никакви паяжини в ъглите, безупречен под, лъснати до блясък мебели... И още, и още... Въпреки все по-усъвършенстваните уреди и обещаващите все по-големи чудеса продукти за почистване, поддържането на дома в идеално или почти идеално състояние продължава да ни отнема ужасно много време. Дали пък да не се върнем малко назад във времето и да не изпробваме старите, но изпитани в практиката средства, с които са си служили нашите майки и баби?

Кое как?

Килими
За да освежите цвета им, прокарайте по тяхната повърхност гъба, натопена в студена вода, към която е добавен малко амоняк – 2 супени лъжици на литър.

Кожени дивани и фотьойли
Прекрасна работа ще ви свършат разбитите на пяна белтъци.

Мраморни повърхности
Ще изглеждат като нови, стига да ги обработите със сапунена вода. Искате да ги избелите? Тогава използвайте лимонов сок или 3% кислородна вода, които трябва да изплакнете.

Лакирани мебели
Никога не оставяйте мокри чаши или прибори върху тях, а ако това все пак се е случило, натъркайте мястото с коркова тапа. Искате ли мебелите ви да блестят задълго, лъснете ги със смес от равни части ленено масло и терпентин, към която се добавя малко брашно – до получаване на кашица.

Стари позлатени рамки на картини и гоблени
Разбийте един белтък със супена лъжица белина. Нанесете с четка по повърхността на рамката и след минута-две измийте с гъба, напоена с вода.

Прозорци
Слагайте амоняк във водата и търкайте със стари вестници. Резултатът е наистина впечатляващ. Не забравяйте обаче, че прозорците не бива да се мият, ако слънцето грее силно в тях, защото ще изсъхнат прекалено бързо и ще останат бели следи.

Тавани, корнизи
Ще ги почистите за нула време от паяжините, без да се качвате на опасно висока стълба. Достатъчно е върху метла или четка с дълга дръжка да наденете стар чорапогащник, натъркан предварително в някаква пластмасова повърхност, за да може да се наелектирзира.

Завеси
Когато ги сваляте, за да ги изперете, маркирайте с лак за нокти местата за кукичките – после няма да се чудите как точно да ги окачите отново.

Картини
Щом са лакирани, вие ще ги защитите от замърсяване, като периодично ги търкате с разрязан на две суров картоф.

Плочки
За да блестят, веднъж месечно ги минавайте с вода, към която е добавено ленено масло.

Стъклени или кристални гарафи
Ще премахнете белезникавите налепи, като налеете в тях топъл оцет и добавите шепа морска сол или начупени на дребно черупки от две яйца. Разтърсете съда и изчакайте една нощ. На сутринта измийте само с топла вода.

Кристални чаши
Мият се на ръка със сапунена вода и няколко капки амоняк в нея. Изплакват се продължително.

Кожени обувки
Ще можете да се “оглеждате” в тях, ако ги търкате редовно с вътрешната страна на бананови кори.

Електрически крушки
Светят по-слабо, когато са прашни, затова от време на време ги развинтвайте и ги избърсвайте старателно.

Мокет
Поръсете го със сода бикарбонат и след 15 минути минете с прахосмукачката.

Лампиони от текстил или хартия
При положение, че не позволяват почистване с четка, използвайте сешоара си. Струята топъл въздух ще отстрани праха и от най-недостъпните места.

Ютия
Ако гладещата повърхност е замърсена, почистете я с навлажнена кърпа и малко количество фина сол.

Фурна
Ще си спестите много труд, ако предвидливо покривате стените на фурната си с алуминиево фолио (лъскавата част се обръща навътре), преди да изпечете нещо в нея.

Микровълнова печка
За да я почистите и обезмирисите, сложете вътре купичка, пълна с равни части оцет и вода. Оставете сместа да ври в продължение на минута, после извадете купичката и избършете стените на уреда с мека гъба.

Медни съдове
Лъскайте ги с кашица от равни части фина сол, брашно и лимонов сок или оцет.

Тапети
Петната по тях се отстраняват със среда от хляб.

Умивалник
Ако варовитата вода е оставила следи по повърхността му, натъркайте го с разрязан на две лимон.

Хладилник
За да го дезинфекцирате, използвайте силно разредена белина – четвърт чаша в литър вода. Оставете я да действа в продължение на 5 минути и измийте.

Ратановите мебели
Обработвайте ги с четка, натопена в сапунена вода, в която е разтворен лимонов сок. Изплакнете и изчакайте да изсъхнат.

Огледало в банята
То няма да се замъглява, докато се къпете, ако първо пускате студената и после топлата вода.

Вана
След продължителна употреба някои химически продукти започват да разрушават eмайла, затова няма да сбъркате, ако от време на време ги замествате с лимонов сок.

Кранове
Ще блестят като нови, стига да ги търкате редовно със срязан на две лимон или портокал.

Не оставайте без:

Белина.
Почиства, избелва, дезинфекцира.
Важно! Не я смесвайте с нищо друго, освен с вода.

Амоняк
Използва се разреден с вода за почистване на санитарен фаянс, четки, метли, плочки, хладилници. Освежава цветовете на килими и тапицерии.
Важно! Амнонякът е силно запалим и токсичен при продължително вдишване.

Лимонов сок
Благодарение на високата си киселинност той полира предмети от месинг и мед, премахва следите от варовик по вани и умивалници, има и обезмирисяващ ефект.

Оцет
Прави цветовете по-трайни и по-наситени. Отстранява варовика, почиства тоалетни чинии. Ако се смеси със сол връща блясъка но потъмнели предмети от бронз.

Кислородна вода 3%
Избелва различни тъкани, мрамор и слонова кост.

Сода бикарбонат
Омекотява варовитата вода. Може да се смеси с препарат за миене на съдове, за да го направи по-ефикасен.

Терпентин
Разтваря лакове и бои, почиства и подхранва дървени повърхности и кожа.
Важно! Дразни очите и дихателните пътища. Лесно запалим.

Спирт за горене
Почиства и дезинфекцира. Изсъхва, без да е необходим да се избърсва. Дава чудесни резултати, ако се приложи върху стъклени повърхности, но не и върху синтетични тъкани, каучук или кожа.
Важно! Силно запалим и токсичен при вдишване.

Автор: Мариета Тодорова

Представяме Ви:

Маслината ще украси двора ви

Маслината е едно от най-древните културни растения, с произход от Средиземноморието. Дървесината й е много цена за резбарството, поради своята твърдост и еднороден строеж. Тя е типично растение на су...

Пазете гласа си

Ако някоя прекрасна сутрин се събудите и вместо да заговорите нормално, започнете да шептите, ако вечер ви се случва да боботите като оперен бас или ако изведнъж установите, че не сте в състояние да п...

Туберозата – ароматна, но капризна

Тубероза е популярното наименование на едно приказно красиво растение, познато още като Polyanthus tuberosa. Името „тубероза”, се обяснява с факта, че в почвата се развиват неправилно оформените му ...

Вашите гозби с есенни зеленчуци

ЕЛЕНА НИКОЛОВА, с.ЯМНА Пилешки бутчета със зеленчуци Прoдукти: 4 пилешки бутчета, 3 моркова, 2 глави лук, 3 скилидки чесън, 150 г сладка царевица, 2 печени чушки, 1 ч.ч. бира, сол, магданоз....

Начало