Стрелицията (Strelitzia) е родена в Южна Африка. Отнася се към най-ефектно цъфтящите саксиени растения. Наричат я още “птицата на Рая”.
Това растение е едно от най-популярните и любимите, тъй като то има много красиви ярки цветове на края на високите, обкръжени с големи листа цветоноси.
Екзотичните разноцветни цветове с диаметър до 15 см се появяват от заострените ладиевидни калъфчета. Два вътрешни венчелистчета на цвета са стреловидни. Големите миста имат формата на весло и са с дължина до 30 см на високи – 30-60-сантиметриви дръжки. Цъфтежът започва от пролетта и продължава няколко седмици.
В сравнение с други стайни растения стрелицията е по-взискателна към условията на отглеждане. За нейното успешно отглеждане и получаването на обилен цвят е необходимо в подробности да знаете характерните особености на вида. Тази висока взискателност се отнася преди всичко към влажността на въздуха.
Какви изисквания предявява стрелицията?
За нейното отглеждане е необходимо търпение, тъй като тя започва да цъфти на 4-6 година след засаждането й. Израства на височина до 1-1.3 м. Затова трябва да се засажда в големи саксии с диаметър не по-малък от 25 см.
Доколкото стрелицията е топлолюбиво растение, температурата на околната среда през зимате не трябва да бъде по-ниска от 12-16 градуса. През лятото обича доброто осветление, но е желателно да засенчите при ярко и топло слънце. При изсъхване на почвата, трябва да полеете обилно. През зимата поливането се намалява. Големите листа реагират положително на пръскане.
Според развитието на кореновата система на растението то ежегодно трябва да се пресажда в по-обемни съдове. Пресаждането обикновено се прави през пролетта, като се съпровожда с неговото деление. Стрелицията се размножава също така и чрез семена и издънки. Отглеждайте я в смес, съставена от чимова и листна почва, прегорял тор, едър речен пясък и малко дървесна пепел. Нуждае се от добър дренаж и отлично хранене.
Голяма част от зеленчуковите култури се размножават чрез семена, затова осигуряването на чист посевен материал е от голямо значение. Количеството му се определя от времето на беритбата и от начините н...
Колкото и да избягваме тази неприятна тема, лошият дъх може да ни създаде трайни комплекси и да се превърне в сериозна пречка за нормално общуване с околните. За щастие съществуват множество прости и ...
Гостува ни доц. д-р Нели Василева, преподавател по Логопедия (диагностика и терапия на комуникативни нарушения при деца и възрастни) Катедра Специална педагогика в СУ „Св. Климент Охридски”. Телефон...
Умора, болки в стомаха, мускулите, ставите или главата, световъртеж, безсъние, сърцебиене, хипертония, екзема... В повечето случаи тези здравословни проблеми са знак, че нещо не е наред с нашата вегет...