Още рецепти » Боб в саксия

 Боб в саксия

Заетите хора, които биха искали да берат пресен млад боб от градината, без да окопават големи гнезда и да опъват метри канап, може да го посадят в саксия. На пазара може да се намери сорт боб-джудже. За да получите реколта, следвайте указанията ни.

От какво се нуждаете:

1. Нужен ви е дълбок контейнер. Можете да използвате и пластмасов.
2. Връзки (пластмасов кабел)
3. Бамбукова тръстика
4. Бобени зърна за засаждане без завързване
5. Посадъчен микс

Стъпка по стъпка:

1. Направете дупки на дъното на контейнерите. Напълнете съда с обогатена посадъчна смес за бързорастящи зеленчуци.
2. Вмъкнете бамбуковите пръчки в почвата до дъното на контейнера. Заобиколете с тях ръбовете и съда. Броят на пръчките се определя от формата на саксията.
3. Стегнете върховете на тръстиката с пластмасов кабел.
4. Използвайте садило, за да направите дупка около 3.5 см (1.5 дълбочина) и пъхнете по едно зърно във всяка. Ако поникнат две растения, изхвърлете по-слабия разсад.
5. Когато бързорастящият боб е обсипан в цвят, е важно да бъде добре полят и наторен с калиев тор. Така ще получите добра реколта от крехки бобени шушулки. Бобът-джудже расте на 45-60 височина и се нуждае от опора.

Полезен съвет:

Ако се тревожите дали бобът ще бъда опрашен и даде плод, засадете три-четири грахови зърна в същата саксия. Когато сладките цветове на граха се разцъфнат, ще привлекат пчелите за опрашване и на бобените цветчета!

Варианти:

Освен боб-джудже отличен избор за саксиите на терасата са и грах с ядливи шушулки или френски боб с лилави шушулки. Можете да засадите и краставици. Първата реколта ще се бере след 8-10 седмици.

Автор: Величка Христова

Представяме Ви:

Умеем ли да разговаряме с децата си

Отношенията родители - деца невинаги са лесни. Повечето възрастни смятат, че малчуганите не се интересуват от мнението им и правят точно обратното на това, което се иска от тях. Наследниците им пък се...

Бугенвилея краси терасата

Това прекрасно градинско растение носи името на френския мореплавател Бугенвил живял през 18 век. Известни са около 18 вида бугенвилеи - трънливи дървета, храсти и лиани, вечно зелени или листопадни...

ЙОЩА - немски плод с френски привкус

Хибридът между касиса и бодливото немско грозде е създаден през 1959 г. след сложна кръстоска. Тази култура е наречена йоща, името е комбинация от първите букви на немските думи Yohonnisabelre и Stach...

Белият имел носи здраве и късмет

Ако се основаваме на старинните легенди, с право можем да отбележим, че имелът е чудновато “космическо“ растение. Защо ли? Защото то не расте на замята, а между земята и небето. Представете си как тов...

Начало