Още рецепти » И кенгуруто си има цвете

 И кенгуруто си има цвете

Кенгурувото цвете (Anigozanthos flavidus) в родината си е известно като кенгурува лапа заради дългите си мъхести цветове. Не е лесно да се отгледа в домашни условия, но заради красотата на цветовете си струва да се потрудите.
То е многогодишно бавнорастящо тревисто растение с дълги (30-60 см) плътни синьо-зелени или яркозелени ланцетни листа. Седящите тръбовидни цветове с извита форма са дълги 3-5 см, събрани в дълги съцветия. Венчелистчетата са силно мъхести, което им придава вид на коприна. Окраската на цветовете на основния вид е зелено-жълта, но съществуват и сортове с неизвестен хибриден произход с най-разнообразна форма и често те са с по-декоративна окраска. Цъфтежът е от май до август.

Видове и сортове

Сортът Aviv-Yellow има сиво-жълти цветове с червен кант на венчелистчето. Такъв е цветът и на цветоноса. В подобна цветове гама е и сорта Sun Gold и Bush Gold. Сортът Red-Gabriele има жълто-зелени цветове, а цветоносите и чашката на цвета са червени. Аналогични по окраска са сортовете Red Velvet и Blaze. Има и серия Mini, която включва нискорастящи сортове с разнообразна окраска.

Изложете го на слънце

През лятото растението се нуждае от достатъчно топлина, защитено от въздушните течения място и колкото се може повече светлина от прякото слънце. През зимата е нужна прохлада (5-15 градуса) при условие на много добро осветление. През лятото растението може да се изнесе навън.
Субстратът е смес от листовка, хумус, торф, пясък в съотношение 1:1:10,5 при наличие на добър дренаж.
Трябва да поливате анигозантосът умерено, но редовно, не допускайки изсъхването на почвения субстрат иначе цветните пъпки ще засъхнат. За поливането е най-добре да вземете дъждовна или преварена вода, която не съдържа варовик. През зимата поливайте рядко. От опръскване на листата растението не се нуждае. Трябва да подхранвате със силно разредени комплексни торове, добри резултати дават и органичните торове. През зимата растението не се подхранва. Старите филизи със засъхнали листа и увехнали цветове се премахват своевременно.

Как да го размножите

Кенгурувото цвете се размножава чрез семена и делене на храста през пролетта. В последния случай отново засадените растения се подлагат на резитба, като се съкращават листата на половината от дължината им.
Заради дивият вид на растението най-добре е то да се разполага отделно.
Главната причина за провал при отглеждането на кенгурувото цвете е недостатъчната светлина през зимата. Растението не обича честите пресаждания и не понася силно овлажнените листа.

Автор: Ангелина Костова

Представяме Ви:

Детето и спортът

Всеки родител знае колко е важно още в най-ранните му години у детето да се възпита любов към движенията и физическата активност. Записвайки детето си на спорт, е добре да съблюдавате поддържането н...

Сезонните резитби при овошките

При овощните дървета се правят три основни резитби - за формиране на короната, за плододаване и за подмладяване, филизене, пензиране и резитби на зелено се извършват през лятото и са по-ограничени. Зи...

И кенгуруто си има цвете

Кенгурувото цвете (Anigozanthos flavidus) в родината си е известно като кенгурува лапа заради дългите си мъхести цветове. Не е лесно да се отгледа в домашни условия, но заради красотата на цветовете с...

Създаване и подържане на тревни площи

Наричат тревата коса на земята и едва ли има по-силно и по-вярно определение от това. Нейните владения в природата тръгват от морския бряг и от леговищата на реките и се извисяват до пустия свят на ск...

Начало