Още рецепти » Бабините суеверия и детското здраве

 Бабините суеверия и детското здраве

Ако сте родители и имате малки деца, неминуемо сте се сблъсквали със закостенелите рецепти, навици и традиции на по-възрастните членове на семейството, когато става въпрос за отглеждането на децата. Нашите майки и бащи винаги имат съвети, които с течение на времето са остарели, но са се превърнали в суеверия. Измежду тях къде обаче е истината?

Суеверие:

Ако детето излезе навън с мокра коса, ще се простуди.

Истината:

Преди време британски педиатри направиха специално проучване по темата. Учените изследвали доброволци, като пръснали в носа им вирус на т.нар. простудни заболявания. Половината от участниците в експеримента били настанени в топла стая.
Останалите се изкъпали и престояли половин час мокри и голи в студено помещение, след което се облекли, но още няколко часа останали с мокри чорапи. В тази група не били установени повече простудни заболявания, отколкото в групата, която стояла на топло.
Заключението на учените е, че усещането за студ не засяга имунната система и, че на детето може да му стане студено, но няма да се разболее.

Суеверие:

Детето ще остане кривогледо, ако си "събира" очите.

Истината:

Събирането на очите не може да ги увреди, категорични са американски офталмолози. Децата често се забавляват помежду с този номер, но когато те го правят твърде често извън ситуация на игра, може би има други проблеми със зрението и трябва да се прегледа.

Суеверие:

Глътната дъвка остава в стомаха 7 години.

Истината:

Недейте да лъжете детето си, че попаднала в стомаха му дъвка, ще се залепи за него. Стомашните течности прокарват дъвката и тя се изхвърля от организма по същия начин, по който изкарва и всички други глътнати от децата предмети, обясняват педиатри от Филаделфия. В рамките на няколко дни дъвката просто ще излезе отново на бял свят.

Суеверие:

Стряскането помага при хълцане.

Истината:

Повечето популярни съвети за спиране на хълцането, като задържане на дишането или поглъщането на чаша вода, не са с доказана ефективност. Има и един друг трик, не толкова известен в България - глътнете 1 чаена лъжичка захар на кристали. Според проучването с тази тактика 19 от 20 души спират да хълцат.

Суеверие:

Един час след хранене не трябва се плува.

Истината:

Когато се нахраним, притокът на кръв към храносмилателната система се усилва и намалява към мускулите. При физическо натоварване веднага след хранене недостигът на кръв в мускулите може да причини спазми. Специалистите обаче твърдят, че това няма да се случи при децата. Пълният стомах може само да намали енергията за плуване и игра във водата.

Суеверие:

Чаша топло мляко преди сън помага на заспиването.

Истината:

Млякото съдържа малки количества триптофан, но според специалистите то може да подейства сънотворно, ако се изпият няколко литра.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Женевското езеро е швейцарската Ривиера

Разположено в полите на Алпите Женевското езеро си е завоювало славата на едно от най-красивите езера в Европа. По брега му са накацали живописни градове и романтични курорти, въплатили в себе си цяло...

Основни методи за присаждане на овошки

Присаждането е основният начин за размножаване и единственият начин за облагородяване и преоблагородяване на дървесните овощни видове. При размножаването най-често се използва присаждането на спяща п...

Сезонните резитби при овошките

При овощните дървета се правят три основни резитби - за формиране на короната, за плододаване и за подмладяване, филизене, пензиране и резитби на зелено се извършват през лятото и са по-ограничени. Зи...

Признаци и лечение на заушката

Епидемичният паротит (заушка) е заболяване, предизвикано от специфичен вирус, от което боледуват предимно деца. Заразата (обикновено това става през пролетта и засяга предимно момчета) се предава по в...

Начало