Растения » Филодендрон

 Филодендрон
Philodendron

Наскоро популярността на филодендроните се възвърна. Изискванията им към условията са тези, които са имали в древния си дом в американските тропични гори – без пряка слънчева светлина и влажна среда, когато въздухът е топъл. Има два основни типа филодендрони. Първите, катерливите, са подходящи за обикновената стая, стига да осигурите здрава подпора за стълбата. Ф. сканденс е най-малкият и най-лесно се гледа, тъй като понася лоши условия и недостатъчни грижи. Много катерливи филодендрони образуват въздушни корени, които играят важна роля. Мушнете ги в почвата, за да осигурите влага за горните листа. При стайни условия рядко се появяват цветове и плодове.
По-голямата част от другите, некатерливите филодендрони се превръщат в огромни растения с големи, дълбоко нарязани листа и затова са по-подходящи за обществените сгради.

Тайни на успеха

Температура: Умерено топло – минимална 13°С през зимата; Ф. сканденс понася и по-ниски температури (минимална 10°С), но на Ф. меланохризум му трябва повече топлина (минимална 18°С).
Светлина: Всички филодендрони трябва да се предпазват от пряката слънчева светлина; Ф. сканденс ще вирее и на сянка, но обикновеното изискване е лека сянка или умерено ярка севтлина; Ф. меланохризум и пъстролистните форми трябва да са на добре осветено място.
Вода: През зимата поддържайте почвата леко влажна и внимавайте да не стане мокра; през останалото време поливайте обилно и редовно.
Влажност на въздуха: Въздухът да е влажен през лятото, а в отоплените помещения и през зимата; обвийте саксиите с влажен торф или редовно пулверизирайте листата.
Пресаждане: Напролет, на всеки 2-3 години пресаждайте в по-голяма саксия.
Размножаване: За вкореняване на резниците е необходима топлина; през лятото направете стъблени резници от катерливите сортове или ги размножете чрез въздушни отводки; при останалите използвайте като резници отделните издънки от основата на стъблото.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Лейцестерия

Когато не цъфти, този храст изглежда доста необичайно. Високите бамбукоподобни стъбла са с восъчно покритие. Не издържат на силните студове, но напролет от основата лесно израстват нови. След дребните...

Полемониум

Яркосините цветове със златисти тичинки се появяват през юни - отстранявайте мъртвите цветове, за да удължите цъфтежа. Листата са разделени на подобни на стъпалца листенца - заради тях наричат това цв...

Риган

Нарича се още овчарски босилек и е известен най-вече като подправка за пици, но той е и изискана подправка към салати, спагети, доматени сосове, ястия от зеленчуци и яйца, към супи, печени птици, пече...

Ниерембергия

Странно е защо растение с толкова качества не се радва на по-голяма популярност. През лятото компактните туфи от листа са покрити с многобройни цветове. Може да използвате това цвете по много начини -...

Начало