Имам разнообразни смущения - обясняват ги с настъпващия климакс. Настояват да вземам витамин В6 - защо? Каква е ползата от него и как да си го набавя?
Витамин В6 (пиридоксин) е сравнително "млад витамин" - открит е през 1934 г., но днес е проучен много добре. Той се образува частично в червата на човека при дейността на намиращите се там полезни микроорганизми. Не се натрупва в черния дроб - 8 часа след консумиране на храната се отделя чрез урината. Сравнително стабилен - не се разрушава от топлина и кислород, но е чувствителен на светлина. При увреждане на нормалната чревна флора от микроорганизми (заболяване, дефектно хранене,лечение с антибиотици) се появява недостиг на витамин В6, което се отразява неблагоприятно на организма.
Една от важните му функции е да поддържа баланса на женските полови хормони (затова е известен като най-женския хормон) но е необходим и на мъжете, защото участва във важни процеси в организма. Това е основната причина да ви препоръчат витамин В6 (поради менопаузата). Освен това е особено необходим на жените, употребяващи противозачатъчни средства.
Витамин В6 участва в основните функции на мозъка, кръвта, сърцето и кръвоносните съдове, имунната система. При обмяната на белтъчините осигурява аминокиселините. Поддържа нормалното ниво на кръвната захар и мазнините. Необходим е за нормалния баланс на водата и важните соли (главно натрий и калий). Участва в поддържането на необходимите антитела срещу различните вредности.
Поради тези си качества витамин В6 се препоръчва при: стрес, физическа и умствена умора, преклимакс и климакс, при лечение с антибиотици, против стареене, атеросклероза, артрити, сърдечно-съдови заболявания. Необходимата дневна доза от витамин В6 е 1,5 - 3 мг. При посочените по-горе условия и заболявания дозите е неколкократно по-висока.
Освен чрез хапчета и биопродукти, можете да си набавите витамин В6 чрез храната: зърнени растения, орехи, картофи, спанак, карфиол, кочанът на зелето, моркови, домати, череши и ягоди, портокали, лимони, банани и т.н. В продуктите от животински произход: риба, пилешко и свинско месо, яйца, черен дроб.
Като цяло, периодът ще бъде относително неблагоприятен за здравето на страдащите от исхемична болест на сърцето. Това налага избягване от тяхна страна на евентуални по – големи физически и психо – емо...
Маточната шийка е едно от местата, където най-често се развива рак. Нормалната здрава лигавица на влагалището и шийката е защитена от слуз, съдържаща изобилно количество млечно-кисели бацили, наречени...
При ехография на бъбреците, направена по повод на повишеното ми кръвно налягане, откриха, че в десния бъбрек имам малки камъни. Ще се наложи ли операция при положение, че нямам никакви болки? Ив. Си...
През периода е възможно да се обострят оплакванията от болки и чувство за дразнене в гърлото при хора с хроничен или често повтарящ се фарингит. На тях привържениците на лечението с пчелни продукти пр...