Лечебни рецепти » Страхувам се от хипертонични кризи, как да се справя с тях?

 Страхувам се от хипертонични кризи, как да се справя с тях?

Ю. Г. - на 65 г. от С. сподели по телефона, че въпреки дългогодишното си боледуване от хипертония, не може да се справя с хипертоничните кризи и помоли за съвет.

Хипертоничната криза наистина е една драматична проява при страдащите от хипертония. Обичайно е типична за началните стадии на заболяването, но при по-лабилни личности, при неадекватно лечение, при действие на допълнителни екстремални причини, се появява и по-късно. Тя връхлита внезапно, с чувство за страх, паника. Кръвното налягане се повишава внезапно (и за двете му граници) в необичайни стойности. Лицето е напрегнато, зачервено (или силно бледо). Появява се силно главоболие, виене на свят, гадене до повръщане. Дишането е неравномерно, дълбоко или повърхностно. Болният чувства тежест в сърдечната област, може да се появи и болка.
Ако съумеете да се организирате и приложите някои принципни действия - настоятелно и системно, но съобразени с индивидуалните ви реакции, можете и сами да овладеете хипертоничната криза.

• Не допускайте страхът и паниката да ви завладеят и потърсете причината, предизвикала кризата.

• Необходим ви е чист въздух. Най-подходящо положение е седналото, със спуснати крака.

• Дишайте равномерно и умерено дълбоко.

• Поставете краката в топла вода; на главата - студени кърпи или лед.

• Посегнете разумно към лекарствата - в такъв момент ще ви помогнат познати медикаменти.

• Вземете допълнителна доза от обичайното си лекарство за хипертонията. Докато се прояви ефектът му, можете да сдъвчете бързодействащ медикамент - 1/2 до 1 т нифедипин (или коринфар, азалат) или друг познат ви препарат.

• При много високи стойности на кръвното налягане е уместно вземането на по-бързо действащ диуретик (фурантрил, диуретидин и др.).

• За да се справите с напрежението и уплахата - вземете таблетка лексотан или реланиум, валидол, валериан, глогови капки и др. успокояващи.

• Много важно е повишеното кръвно налягане да спада плавно, а не рязко. Затова не бързайте с гълтането на следващи лекарства.


ВНИМАНИЕ! Ако не се получи ефект до един час потърсете лекарска помощ. При много тежка хипертонична криза - не изчаквайте това време, а действайте веднага!

На следващият ден проверете няколко пъти артериалното си налягане и се посъветвайте с лекуващият лекар за евентуална корекция на лечението си.

Автор: д-р Анна Атанасова

Представяме Ви:

Биопрогноза 12-18 ноември

По – сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащи от хроничен или често повтарящ се цистит. Съществено място в профилактиката и лечението на пикочните инфекции заема ежедневното ...

Пиелонефритът – възпаление на бъбречните тъкани

Човек може да се разболее от пиелонефрит буквално във всяка възраст, но по-често боледуват деца до 7 години, при които проблемът е свързан с анатомичните особености на развитието, момичета и жени межд...

Биопрогноза 20-26 април

Променливите атмосферни условия в много райони от страната се отразяват неблагоприятно на здравословното състояние на много хора с хронични или често повтарящи се заболявания. Това важи и за страдащит...

Биопрогноза 16-22 март

Преминаването на 17.03. на луната през фаза новолуние прави този ден подходящ за спазването на т.нар. лунна диета. За целта в продължение на 24 часа се приемат само течности, предимно под формата на в...

Начало