Лечебни рецепти » Внимание - марсилска треска

 Внимание - марсилска треска

Марсилската треска е остро протичащо инфекциозно заболяване при хората с причинител Rickettsia conorii. Възниква при ухапване от заразени кърлежи. За първи път болестта е описана през 1916 г. Повече наблюдения върху болестта датират от 1925 година. Причинителят е изолиран през 1932 година.
R. conorii е вътреклетъчен причинител на инфекция, формата му е пръчковидна и по-рядко нишковидна. Устойчивостта му във външна среда е сравнително малка. В хранителни продукти и вода загива след 10-12 дена. В кърлежите обаче се съхранява до 1.5 години.
В България първите клинични случаи на марсилска треска са описани през 1943 г., а по-късно -през 1955-1956 г. са направени подробнилабораторни и епидемиологични проучвания. От 1943 до 1970 г. у нас са установени общо 240 болни. След това в продължение на 20 години не са регистрирани болни от марсилска треска. От началото но 90-те години обаче заболяе-мостта от тази рикетсио-за започна ежегодно да расте, като клиничното протичане е много по-тежко, включително и с летален изход. В миналото марсилска треска е регистрирана само в Южна и Югоизточна България. Днес регионите, в които хората боледуват от това заболяване, се увеличават с всяка изминала година. В естествени условия резервоар на рикетси-ята е кучешкият кърлеж Rhipicephalus sanguineus. Заразяването става контактно - при ухапване от кърлежа или през конюнк-тивата (замърсени ръце след смачкване на кърлеж). Установено е, че 12% от кърлежите Rhipicephalus sanguineus са инфектирани.

Най-рисковият сезон – лятото
Марсилската треска има добре подчертана лятна сезонност, свързана с най-голямата активност
на кърлежите през топлите месеци. Заболяват лица от всички възрасти, но най-често деца между 3-14 години, имали контакт с кучета.

Инкубационен период
При хората той е 3-7 дни. Започва с втрисане, висока температура, ставни болки. Лицето на болния набъбва, конюнктивите и гърлото са зачервени. Към 3-4 ден се явява характерен обрив, който обхваща крайниците, седалището, лицето и цялото тяло. Пъпките са с диаметър 2-5 милиметра и имат розов или тъмночервен цвят. След изчезването им се получава кафеникава пигментация.
Прогнозата е благоприятна по принцип, но има отбелязани и летални случаи.

Лечение
Използват се тетра-циклиновите антибиотици. Ефектът от тяхното приложение настъпва след около 2-3 дни. Доказана е успешна терапия с традиционния антибиотик за рикетсийните заболявания докси-циклин.

Какво не трябва да забравяме
- Ако се случи да ни ухапе кърлеж, той трябва да бъде изваден веднага (ако не успеете сами, потърсете лекар!). Дори и след това следете в продължение на 2 седмици дали няма да се проявят симптомите на опасните болести, които описахме.
- На практика опасността от кърлежите е целогодишна - започва още през февруари в Бургаско, преминава през първото масирано нашествие през март-април и продължава до октомври-ноември.

Автор: д-р Галина Тодорова

Представяме Ви:

Биопрогноза за периода 16-22 май

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащите от исхемична болест на сърцето. Важно за сърдечно болните е да ограничат евентуални по-големи физически и психо-емоционални напо...

Биопрогноза за 1-7 май

Ако в началото на периода се чувствате уморени, сънливи и с понижен жизнен тонус, причина за това ваше състояние може да бъде въздействието върху нервната ви система на луната, преминаваща през фаза н...

Биопрогноза 2 - 8 март

Ако в края на тази седмица се чувствате психически пренапрегнати и раздразнителни и имате проблеми със съня, причина за това ваше състояние може да бъде преминаването на 02.03. на луната през фаза пъл...

Отварата от бял трън при чернодробни възпаления

Ако сами отглеждате растението или знаете къде расте, използвайте за лечението сок от листата, като предварително изрежете бодлите. Пие се по 3 с.л. 4-5 пъти на ден също в продължение на 1 месец. Това...

Начало