Лечебни рецепти » Чудодейни рецепти за стомашни проблеми

 Чудодейни рецепти за стомашни проблеми

• Корени от блатен аир под формата на прах или настойка се приемат вътрешно при болки в стомаха и дванадесетопръстника (понижена и повишена киселинност), заболявания на червата и жлъчния мехур. Прах от корените се приема по 0,5-2 г заедно с топла преварена вода.

• Настойка: 1с.л. наситнени корени от блатен аир се киснат 2часа в чаша вряла вода. Пие се по 1/2 чаша топла настойка при болки, киселини и повдигане по 3 пъти на ден преди или след хранене.

• Листа от водна детелина под формата на настойка се приема вътрешно за повишаване на апетита и секрецията на храносмилателните жлези, подобрява перисталтиката на стомаха и червата.

• 5-10 г листа от водна детелина киснат 8 часа в чаша вряла вода. Пие се по 1/4 чаша топла настойка 2-3 пъти на ден преди хранене.

• Стръкове от риган под формата на настойка се пие при гастрит, намалена перисталтика на червата придружена със запек и като възбуждащо апетита средство.

• Настойка: 2-3 с. л. стръкове от риган се киснат 1 час в чаша вряла вода. Пие се по 1/2 чаша настойка 3-4 пъти на ден преди хранене.

• Листа, цвят и плодове от черен бъз под формата на настойка се приема вътрешно при силни болки в корема, като слабително средство при запек и атония на червата.

• Настойка: 1с.л. листа и цвят от черен бъз киснат 1-2 часа в чаша вряла вода. Приема се по 1/4-1/3чаша настойка 3-4 пъти на ден преди хранене.

• Плодовете на черния бъз се приемат под формата на чай, кисел или мармалад при понижена киселинност и атония на червата, без ограничения.

Автор: Неделка Митрева

Представяме Ви:

Биопрогноза за 11-17 декември

Периодът остава сравнително неблагоприятен за здравето на хора с дискинезия на жлъчните пътища. Съществено място в профилактиката и лечението на жлъчните пътища заема спазването на диета, бедна на пър...

При запек - елшовиден зърнастец

Наричат още елшовидния зърнастец вълчи плод. Кората се снема от млади, не по-възрастни от 3 години клонки, с дебелина 0,5 см. Те обаче стават годни за употреба след 1-2 години съхраняване или след заг...

При лъчетерапия – широколист жиловлек

Широколистият жиловлек е добре известно многогодишно тревисто растение. Среща се в дворовете, по влажните ливади, по горските пътеки, около жилищните домове. Най-често ще го намерите край селските път...

Биопрогноза 12-18 януари

В началото на периода е възможно да има известно влошаване на здравето при страдащи от исхемична болест на сърцето. Важно за сърдечно болните е да спазват стриктно предписаната от лекаря терапия и да ...

Начало