Извънсърдечни аритмии?
Имам пристъпно сърцебиене. При прегледите ме уверяват, че не съм сърдечно болна. Лекувам се, но продължавам да получавам пристъпи. На какво може да се дължи и как да се справя?
Т. Ш. от С.
Извънсърдечните аритмии обикновено имат функционален характер и се появяват при практически здраво сърце, под влияние на вътрешни или външни причини: преяждане, диетична грешка, психическо или физическо обременяване, злоупотреба с кафе, алкохол, пушене и т.н.
Някои физиологични периоди в живота на човека (пубертет, бременност, климакс) често се придружават от различни аритмии. Те са временни и се дължат на невро-ендокринни нарушения.
От телефонния ни разговор разбрахме, при Вас има съмнение за хронично жлъчно заболяване. Много честа причина за извънсърдечните аритмии са различни хронични заболявания. Те отключват "сърдечния пристъп" поради обостряне на хроничното заболяване (по време на криза) или като физиологичен дразнител чрез вегетативната нервна система. Много често стомашно-чревните заболявания (гастрит, язва, колит), болната жлъчка (дискинезии, камъни, възпаления), също плеврити, пневмонии) са източник на временни сърдечни аритмии. Трябва да се знае, че някои от медикаментите за лечение на хронични заболявания при продължителна употреба също могат да предизвикат аритмия. Такива са: новфилин (при белодробни заболявания), антидепресанти; масивно обезводняване и др.
Нашият съвет е да уточните какви хронични заболявания имате и тяхното медикаментозно лечение да се прецени от съответния специалист.
Самата аритмия ще се повлияе от правилното лечение на хроничното заболяване.
Можете да прибегнете към общоуспокояващи средства, биопродукти или билки, но след съвет с лекаря си.
Автор: д-р Анна Атанасова