Лечебни рецепти » Защо сърцето ми препуска в гърдите?

 Защо сърцето ми препуска в гърдите?

Г. Н. от Г. О. , на 43 г. пита: “Защо при всяка тревога или някакво неблагополучие в живота ми, получавам сърцебиене, прескачане на сърцето, стягане в гърдите. Изследвах се – сърцето ми било здраво, а аз се чувствам болна…”

Несъмнена и водеща е ролята на психичните фактори за възникването на сърдечно-съдовите заболявания: хипертония и исхемична болест на сърцето, сърдечни неврози. Въздействието на стреса – остър и хронично повтарящ се, го е включило в рисковите фактори за сърдечните заболявания.
Най-честите прояви от страна на психиката са страхът и емоционалната лабилност. Страхът е многолик: заболелият се страхува от самата болест, от това дали ще оздравее и до каква степен, страх от инвалидизиране, страх от смъртта. Емоционалната лабилност се изразява в честа смяна на настроенията, склонност към самовглъбяване, отражение върху основните дейности на организма. Установено е, че болни с равновесна психика оздравяват по-бързо. Например: заболял от сърдечен инфаркт, но със стабилна психика, се възстановява бързо и е в състояние да се завърне на работа само след няколко месеца. Такива болни по-рядко развиват и усложнения на болестта.
Психичната рехабилитация има важно място в оздравителния план. Всеки заболял (но и здрав с “проблеми”) трябва да установи контакт с психолог. Той определя типа психична дейност и поведение, изгражда индивидуален план за автотренинг, осъществява връзката със съответните специалисти, също и социалните контакти. Не бива да се забравя, че страхът от болестта най-често е обусловен от социални фактори, свързани с работата и семейството. В тези случаи осъществяването на психична рехабилитация струва значително по-малко от скъпите лекарства и модерни лечения!

Нашите съвети:

• При подобни нарушения на здравословното ви състояние първо се обърнете към личния лекар и съответен специалист, за да се изключи сериозно заболяване.

• Направете препоръчаните ви изследвания, за да избегнете включването във веригата страх, неизбежност и т. н.

• Не пропускайте задължителните профилактични и препоръчаните ви контролни .

• Не се самолекувайте – най-пагубно е изпълнението на схемите, препоръчани ви от “оздравелия” роднина, приятел, колега, съсед …

• Промяната в начина на живот и мисленето и изпълняването на прости неща е по-ефективно от “силните медикаменти”.

Автор: д-р Анна Атанасова

Представяме Ви:

Настойка от кестени лекува подагра?

Подаграта е хронично заболяванне, предизвикано от нарушена обмяна на веществата. Характеризира се с отлагане на пикочнокисели соли в костите, хрущялите и сухожилията. Отначало болестта се развива бавн...

Биопрогноза за периода 23-29 ноември

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащи от хроничен гастрит. Съществено място в профилактиката и лечението на това заболяване заема спазването на диета, бедна на пържени,...

Повишено внимание към обезводняващите средства

Е. Ив. от С. пита какво отводняващо средство да взема. Информира ни, че има отоци по краката, високо кръвно, сърдечни проблеми. Сменила е няколко вида лекарства, но отоците не са изчезнали, а дори са ...

Биопрогноза за периода 9-15 ноември

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащи от хроничен цистит. Изключително място в профилактиката и лечението на това заболяване заема ежедневното изпиване поне на 1,5-2 л....

Начало