Градина » Нематода мъчи картофите

 Нематода мъчи картофите

Нематодата е дребен, кръгъл червей, паразитиращ по клубените. Напада всички представители от сем. Картофови. Ако забележите сферични образувания с бял, жълт или кафяв цвят по клубените на картофите, трябва да знаете, че това са цистите - зимуващите стадии на нематодата, които могат да се запазят в почвата до 10 години. Вътре във всяка циста има по 50 до 600 яйца с напълно развити личинки. През пролетта личинките навлизат в младите корени, хранят се с тях и предизвикват загиването им. На поразените гнезда се образуват малко и дребни клубени. Градинарят трябва навреме да открие заразения клубен. Ако на следващата година на същото място се засадят растения от сем. Картофови (картофи, домати, патладжан, пипер) те ще бъдат заразени, а в почвата немато-дите ще се увеличат многократно.
Заразата се разпространява с посадъчния материал, чрез заразената пръст, с инструментите или с поливните води.

Мерките

- На заразения участък да не се засаждат растения от сем. Картофови не по-рано от 4 години.
- Да се спазва необходимото сеитбообращение. Най-добри предшественици на картофите са царевицата, захарното и кръмното цвекло, слънчогледът, многогодишните треви, а от зеленчуците -зелевите, кореноплодите, тиквените. Нематодата не живее по корените на тези растения, затова при въвеждането им в обращението почвата постепенно ще се очисти от вредителя.
- Използвайте здрав посадъчен материал, особено важно е сортовете да са устойчиви на нематодата. На места, слабо заразени с нематода, този метод позволява за един сезон почвата да се изчисти до 90%.
- Важен момент е предпосадъчното рътене на клубените. Това позволява картофите да се развиват добре по-рано и по-рано да се прибере реколтата, което ще лиши личинките на нематодата от хранителни вещества.
- Използвайте органични торове, които ще подхранват отслабените растения, но и ще стимулират дейността на враговете на нематодата - хищни гъби, пръстеновидни червеи, те унищожават цистите, яйцата и личинките й.
- При силно заразяване във всяко гнездо преди засаждане на картофите се поставят 2 лопатки угнил оборски тор, 1 лопатка дървесна пепел, а минералните торове да се разпръснат по средата на междуредията на картофите и се заравят по време на загърлянето им.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Накарайте доматите да раждат по-дълго

Голяма част от любителите градинари не разполагат с достатъчно площ в зеленчуковата си градина и затова често питат какво да направят, за да може по-дълго време да имат пресни домати за салата. Дей...

Прогонете косовете с огледала

Голям проблем за гроздовата реколта са косовете. Те могат така да изкълват плодовете, че нито едно зърно да не остане. Ще ви предложим начин, по който можете да ги изгоните от вашите насаждения. Вз...

Накарайте камелията да цъфти и зимата

Зелената зимна украса на жилището е външна изява на дълбокия душевен стремеж към непрекъснат допир с природата. Има много листнодекоративни растения, с които можем да задоволим, ако не непълно, то пон...

Правила за подхранване на мушкатото

За да се развива добре мушкатото, трябва да се грижите за него още от засаждането му. Почвената смес трябва да е богата на лесни за усвояване хранителни вещества. Затова се съставя почвена смес, в коя...

Начало