Градина » Капризни ли са зеленчуците?

 Капризни ли са зеленчуците?

С приключването на годината е време да си направим равносметка за положения труд и средства, за реколтата, която сме получили и да помислим за следващия работен сезон. Производството на зеленчуци не е сложна дейност, но изисква някои познания и умения, които дават възможност за точното спазване на технологичния процес. Всичко трябва да бъде извършено на подходящото място и в най-подходящия срок за определеното растение. Накратко - различните зеленчукови култури имат различни биологични особености и изисквания за своето развитие. Какво е най-важното което трябва да знаем за да преценим какво бихме могли да отгледаме успешно.

На студено виреят само някои

Според температурните изисквания, отглежданите у нас зеленчуци могат да се разделят на две основни групи. Първата са взискателните към топлината – краставици, пипер, дини, пъпеши, тикви, фасул, патладжан, домати, царевица и бамя. Оптималната температура за развитието им през вегетацията е между 20 и 30°С. При 10-12°C, растежът им спира. За кратък период биха могли да понесат спадане на температурите до -1°C, а при продължително застудяване загиват още при 3-4°C. Втората група включва невзискателни към топлината (студоустойчиви) – бакла, грах, ряпа, репички, различните вариетети зелета, моркови, магданоз, копър, пащърнак, спанак, салата, цвекло, лук, чесън, праз и всички многогодишни, като хрян, аспержа, джоджен, майорана и др. Оптималните температури за развитието им са между 15 и 20°C. Те понасят продължителен период при -5°С, а по-устойчивите видове до -10°C.

Светлината не винаги е полезна

Друг важен фактор е светлината. В това отношение някои са много взискателни, така наречините силно светлолюбиви, като домати, пипер, бамя, патладжан, дини, пъпеши, тикви, фасул и др. Те не понасят зясенчване. По-слабо светлолюбиви са марковите, лук за пера, чесън, салатно цвекло, магданоз и др. Те могат да се развиват нормално и в райони с по-голяма облачност през вегетацията. При някои култури, като цветното зеле и листната целина, нуждата от светлина през периода непосредствено преди формирането на главата и съответно листната маса (целина) силно намалява, дори е нежелана. При ревена, цикорията, аспержата, не само че не е необходима, но може да се окаже вредна за развитието им и да влоши вкусовите качества. Трябва се има предвид обстоятелството, че светлината трудно се регулира на открито.

Почвата е от голямо значение

Следващия по ред фактор е влагата в почвата и въздуха. От тази гледна точка основните групи са три. Силно взискателни – спанак, салати, зелевите вариетети, лук, чесън, праз, репички и целина. Взискателни – краставици, домати, пипер, патладжан, бамя, картофи, моркови магданоз, фасул и грах. Слабо взискателни – захарна царевица, тиква, пъпеши и диня.
Това разпределение е условно и се мени от външните условия, от производственото направление – ранно или късно производство и др. Но все пак е ориентир, в случай че дворът е без възможности за напояване или с плитки подпочвени води.
Не на последно място и много важен фактор е видът на почвата, механичният състав и реакцията, защото много култури имат специфични изисквания в това отношение. Затова преди да засадите зеленчуци в градината си, се информирайте за техните капризи.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Как да отгледате суперранни репички

Това може да постигнете, като ги отгледате под закрилата на полиетиленов тунел. Ще трябва само да използвате благоприятни за работа в двора дни, каквито не са рядкост през втората половина на февруари...

Не пренебрегвайте непретенциозния седум

Седумът е известен у нас под името „Дебела Мара”. Той произхожда от Китай и Япония, но сега е известен във всички континенти. Месестите му стъбла са групирани по няколко в туфа и може да достигнат до ...

За измръзналото лозе - лечебна резитба

Измръзналите лози могат да бъдат спасени, ако към лечението им се пристъпи професионално и с умение. Ако измръзването е 100-процентово, т.е. всички очи на лозата са измръзнали, трябва да се изчака да ...

Защо кайсиите изсъхват внезапно?

Биологичните особености на кайсията предполагат тя да се отглежда по поречието на Дунав, по Северното Черноморие и в микрорайони с по-топъл климат. Поради омекотяващото влияние върху климата на големи...

Начало