Наскоро популярността на филодендроните се възвърна. Изискванията им към условията са тези, които са имали в древния си дом в американските тропични гори – без пряка слънчева светлина и влажна среда, когато въздухът е топъл. Има два основни типа филодендрони. Първите, катерливите, са подходящи за обикновената стая, стига да осигурите здрава подпора за стълбата. Ф. сканденс е най-малкият и най-лесно се гледа, тъй като понася лоши условия и недостатъчни грижи. Много катерливи филодендрони образуват въздушни корени, които играят важна роля. Мушнете ги в почвата, за да осигурите влага за горните листа. При стайни условия рядко се появяват цветове и плодове.
По-голямата част от другите, некатерливите филодендрони се превръщат в огромни растения с големи, дълбоко нарязани листа и затова са по-подходящи за обществените сгради.
Тайни на успеха
Температура: Умерено топло – минимална 13°С през зимата; Ф. сканденс понася и по-ниски температури (минимална 10°С), но на Ф. меланохризум му трябва повече топлина (минимална 18°С).
Светлина: Всички филодендрони трябва да се предпазват от пряката слънчева светлина; Ф. сканденс ще вирее и на сянка, но обикновеното изискване е лека сянка или умерено ярка севтлина; Ф. меланохризум и пъстролистните форми трябва да са на добре осветено място.
Вода: През зимата поддържайте почвата леко влажна и внимавайте да не стане мокра; през останалото време поливайте обилно и редовно.
Влажност на въздуха: Въздухът да е влажен през лятото, а в отоплените помещения и през зимата; обвийте саксиите с влажен торф или редовно пулверизирайте листата.
Пресаждане: Напролет, на всеки 2-3 години пресаждайте в по-голяма саксия.
Размножаване: За вкореняване на резниците е необходима топлина; през лятото направете стъблени резници от катерливите сортове или ги размножете чрез въздушни отводки; при останалите използвайте като резници отделните издънки от основата на стъблото.
Фикусът е красив до 4-5 годишна възраст, след което по-бавно или по-бързо губи декоративната си стойност. Не може старото му стъбло да се покрие с листа, макар да не е изключено развитието на някое кл...
И в градината важи правилото: болестта по-лесно се предотвратява, отколкото се лекува. В топлите и влажни дни масово се разпространяват гьбни болести: брашнеста мана, ръжда, сиво гниене и др. Гъбите н...
Еутипиозата се причинява се от гъбата Eutypa lata, която се размножава върху лози с некротирана, мъртва дървесина. Разпространява се чрез въздушните течения и заразява растенията, когато попаднат вър...
Това може да постигнете, като ги отгледате под закрилата на полиетиленов тунел. Ще трябва само да използвате благоприятни за работа в двора дни, каквито не са рядкост през втората половина на февруари...