Градина » Защо капят листата на фикуса?

 Защо капят листата на фикуса?

Ако новите листа стават все по-дребни, старите жълтеят и капят, растението страда от недостиг на хранителни вещества, нужно е да се пресади в богата хранителна почва.
Появят ли се по листата жълти петънца или краищата им пожълтяват, част от тях окапват преждевременно, това говори за излишно поливане. Поливката трябва да бъде умерена, почвата трябва да успява да засъхва. Също така при прекомерно поливане листата остават безжизнени и опадат.
Сухи сбърчкани ли са у фикусите, то значи има прекалено сух въздух в стаята, засушили сте почвата или има слънчево изгаряне.
Внезапното опадане на листата при различните видове може да бъде предизвикано от преовлажняване на почвата при каучуковия и лировидния фикус; недостиг на светлина и рязка промяна на климата за бенджамина; също такова явление може да бъде следствие от поливане със студена вода, ниска температура в помещението, излишък на хранителни вещества в почвата или студено въздушно течение. В тези случаи добри резултати дава пулверизирането със специални препарати.
Опадането на долните листа при дървовидните форми фикуси е естествено явление, особено тези, които се отглеждат в стаята. Нормално е при стареене листата периодично да опадат, но стволът не трябва да се оголва съвсем. Оголване на ствола може да се получи поради несвоевременно пресаждане, бедна почва, липса на торене, нарушение на температурния и светлинен режим.
Кафяви петна на връхчетата и краищата на листата стават при прекалено висока температура в помещението, сух въздух или прекаляване с торенето.
За ниските и лировидни фикуси е опасно пресъхването на почвата. Ако се забрави за навременното им поливане, техните листа и филизи ще изсъхнат.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Шарката по сливите ще ви остави без реколта

Шарката по сливата е една от най-масово разпространяващите се вирусни заболявания, наред с лентовата и охрената мозайка, ръждивите петна, златистите мрежовидни петна, пръстеновидните петна, деформиращ...

Как да различим културния от конския кестен?

Кестените са сред най-добре познатите дървета. Тези красавци с гъста пирамидална корона носят свежест по улиците, из дворовете, в парковете. Всяка година ни доставят истинска радост. През пролетта от ...

Как да си отгледате сладки картофи

Бататът (Ipomea Batatas L.), известен у нас още под името сладък картоф, произхожда от тропическите райони на Америка. У нас се отглежда ограничено в Ивайловградско, Петричко, Санданско. Това е многог...

Захванете си маслина от клонче

Маслината може да се размножава чрез семена или вегетативно. Семената се обработват по специална технология с натриева основа, за да се отстрани маслото, което съдържат черупките и не позволява проник...

Начало