Ако новите листа стават все по-дребни, старите жълтеят и капят, растението страда от недостиг на хранителни вещества, нужно е да се пресади в богата хранителна почва.
Появят ли се по листата жълти петънца или краищата им пожълтяват, част от тях окапват преждевременно, това говори за излишно поливане. Поливката трябва да бъде умерена, почвата трябва да успява да засъхва. Също така при прекомерно поливане листата остават безжизнени и опадат.
Сухи сбърчкани ли са у фикусите, то значи има прекалено сух въздух в стаята, засушили сте почвата или има слънчево изгаряне.
Внезапното опадане на листата при различните видове може да бъде предизвикано от преовлажняване на почвата при каучуковия и лировидния фикус; недостиг на светлина и рязка промяна на климата за бенджамина; също такова явление може да бъде следствие от поливане със студена вода, ниска температура в помещението, излишък на хранителни вещества в почвата или студено въздушно течение. В тези случаи добри резултати дава пулверизирането със специални препарати.
Опадането на долните листа при дървовидните форми фикуси е естествено явление, особено тези, които се отглеждат в стаята. Нормално е при стареене листата периодично да опадат, но стволът не трябва да се оголва съвсем. Оголване на ствола може да се получи поради несвоевременно пресаждане, бедна почва, липса на торене, нарушение на температурния и светлинен режим.
Кафяви петна на връхчетата и краищата на листата стават при прекалено висока температура в помещението, сух въздух или прекаляване с торенето.
За ниските и лировидни фикуси е опасно пресъхването на почвата. Ако се забрави за навременното им поливане, техните листа и филизи ще изсъхнат.
Магическият плод (Synsepalum dulcificum) произхожда от Западна Африка. Той представлява вечнозелен храст с височина до 1,5 м, покрит с продълговати тъмно зелени листа, които растат по спирала. Дребнит...
Губят блясъка и изглеждат безжизнени Вероятната причина е твърде силната светлина, възможно е това да се дължи и на червения паякообразен кърлеж. Дори здравите зелени листа могат да изглеждат изб...
Грижите за гергините не са сложни, важно е обаче да отчитате някои нюанси. Преди всичко те са топло- и светлолюбиви растения. За тяхното отглеждане са нужди просторни, слънчеви и защитени от студенит...
Крушите често се нападат от обикновената крушова бълха. Презимувалите насекоми излизат рано напролет при температура 2,5°С, а при 10°С снасят до 40 яйца дневно в основата на пъпките, по цветовете и по...