Градина » Основни правила за засаждане на лозички

 Основни правила за засаждане на лозички

Два са сезоните за създаване на ново лозе - есен и пролет. Повечето стопани засаждат нови лози през пролетта, особено през втората половина на март и началото на април. Ако температурите са под 0°С, изчакайте да се стопли, защото има опасност да измръзнат корените.
Ново лозе можете да създадете на места с най-разнообразни почви. То ще расте и на бедни хълмисти терени, но най-подходящи са дълбоките, рохкави, бързо затоплящи се почви. Пясъкът и чакълът няма да изплашат това растение, но не очаквайте да произведете грозде, ако сте засадили лозата си на заблатени, тежки и силно сбити почви.
Дълбоко риголваното на 50-70 см място е най-подходящо за засаждане на лозите. Това ще гарантира силна кореновата система. Обикновено риголването се прави от август до октомври.

Сортът и обработката определят разстоянията

Когато лозите се отглеждат на нискостъблена формировка с подпорна конструкция и ще се обработва на ръка, редовете трябва да са на 1,30-1,50 м един от друг, а главините - на 1,20-1,30 м за винените и 1,40-1,50 м за десертните сортове. Ако избраните сортове са по-силно растящи и почвата е по-богата, дайте на растенията още място.
При средностъблените формировки и обработка с впрегатна сила разстоянията между редовете се увеличават до 1,70-1,80 м, между лозите се запазват същите.
При механизираното отглеждане на лози с високостъблени формировки мястото между редовете достига до 2-3 м. В реда растенията се слагат на повече от 1,20 м едно от друго.
Ако ще правите асми, трябва да засадите лозите на 2 м една от друга, редовете се разделят от близо 3 м свободна площ. В случай че лозите са наредени само в един ред, разстоянието между тях трябва да е 1,30-1,50 м.

Изберете между три форми

Използват се 3 форми на засаждане - квадратна, правоъгълна и шахматна. Квадратната е подходяща за лози с чашовидна формировка и позволява обработката на кръст. Правоъгълната е за формировки с телена конструкция, а шахматната - за наклонени терени.

В ямки е най-сигурно

Изрежете корените на дължина до 6-8 см, ако ще поставяте младата лоза в ямка и на 1-2 см, когато ще садите с машина или садило. Ако слагате корените в ямки, се осигурява висок процент на прихващане и много добро развитие на лозите през първата година. На дъното се поставя рохкава пръст или размесена с 1-2 кг оборски тор, която се събира като хълмче. Върху него лягат корените на лозата. Ямката се запълва до половината с почва, пригъпква се внимателно и се полива с 5-6 литра вода. Запълнете ямката догоре с почва, а плътно до лозата поставете маркирното колче. Чепът се покрива с 4-5 см рохкава почва над горното око при пролетно засаждане, а при есенно - на 20-25 см. Ползването на садило намалява процентът на прихващане. При този метод корените трябва да са 2-3 мм. Със садилото се отваря дупка, дълбока 35 см или в долната си част да е огънато така, че да обгръща стъблото на лозичката в близост до петата. Лозичката се притиска със садилото на 2-3 места отстрани, за да се притисне почвата към нея. Поставя се маркирното колче и се покрива с почва.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Засейте репички сега, за да берете през май

При нормални условия репичките поникват за 3-4 дни и за 3-5 седмици са готови. Може да се засяват на открито още при първа възможност, обикновено в края на март, началото на април. Засявате ли на етап...

Подгответе моравата за зимата

Моравата обикновено заема голяма част от градината. Ако тя не отговаря на необходимите изисквания това ще се отрази неблагоприятно и на останалите градински елементи, което и налага да се спазват ясн...

Нов метод за размножаване на орехи

Орехът е еднодомно разделнополово, предимно опрашващо се от вятъра растение. Характерно за него е, че мъжките и женските цветове при отделните сортове и форми цъфтят неедновременно. Ясно е, че орехови...

Доматите не обичат дъждуването

Едно от най-важните агротехнически мероприятия при отглеждане на зеленчуците е поливането. Зеленчуковите култури се поливат главно по два начина: - Гравитачно поливане с течаща вода по бразди, кавал...

Начало