Градина » Градина без химия

 Градина без химия

За да отгледате зеленчуци и плодове, които не съдържат вредни вещества, трябва да намалите химикалите. Как да се борите с вредителите и да имате в същото време добра реколта без такива средства?

Ето няколко изпитани рецепти:

настойка от глухарче, коприва (заливат се с вода в съд за 10 денонощия и после се разрежда с вода 1:10) се подхранват културите. Такива подхранвания се редуват с тор и пепел.
* От листните въшки ще се отървете с помощта на настойка от изсушени и наситнени тагетеси (турти). За тази цел половин кофа с растението се залива догоре с топла вода, кисне се 48 часа, прецежда се и се добавят 40-60 г домашен сапун. В тази настойка се потопяват за 8-10 часа клубените на гладиолите.
* От невена се прави настойка (200 г семена на 10 л вода), с помощта на която ще избавите растенията от кърлежи и фузариоза.
* От люспите на лука (200 г на 10 л вода), киснати 4-5 денонощия, се прави настойка срещу листни въшки, кърлежи и др.
* Настойка от глухарче (400 г наситнени листа се държат 2-3 часа в 10 л топла вода) помага при борбата с кърлежите и листните въшки. Пръскането обикновено се повтаря през 10-15 дни.
Отварите и настойките се приготвят в емайлирана посуда. Отцеждат се през цедка или марля. Растенията се обработват, след като изсъхне росата или преди тя да падне. Времето задължително да бъде сухо и без вятър.
Течните препарати трябва да попадат върху горната и долната повърхност на листата. Разходът за плододаващо дърво е 10 л, за млада овошка (до 5-6 години) - 2 л, за храст цариградско грозде - 1 л, за храст малини и френско грозде -1,5-2 л. На 10 квадрата засадени ягоди са необходими 1,5 л, за същата площ картофи - 1 л. Внимавайте препаратът да не попадне върху пчели.

Автор: Величка Христова

Представяме Ви:

Погрижете се за обичките

Още преди да са настъпили силните студове, трябва да пренесете обичките в зимното им жилище. При това не забравете да премахнете всички пъпки и цветове, а също така и младите невдървесинени филизи. Пр...

Виното е особено чувствително през пролетта

Температурните колебания през пролетта могат да доведат до отрицателни промени на вината, особено когато се съхраняват в непълни бъчви. Контактът на въздуха с виното влошава вкуса му. Болестите могат ...

Действайте бързо, ако дръвчета са загнили

Дървесинното гниене е сравнително често заболяване по възрастните костилкови дървета. Най-често се нападат сливите, черешата и бадема. Загиват върховете на клоните, листата са по-дребни и жълто-зелени...

Градински теменужки от собствен разсад

Тази красавица е един от петстотинте вида теменужки по света. Заради високата декоративност на цвета растенията са кръстосвани и с други видове, затова с течение на времето започнали да наричат сортов...

Начало