Саксийните цветя сменят квартирата си
Присаждането на саксийните цветя се налага, когато е образувана обилна коренова система, а саксията е малка; когато почвената смеска е неподходяща; при явни смущения в развитието или физиологични заболявания и когато почвата не е сменяна 2-3 години и е изтощена или пренаситена с вредни соли. Младите бързорастящи видове се пресаждат ежегодно.
За пресаждане трябва да има подходяща саксия, почвена смеска в зависимост от вида на растението, материал за дренаж (чакъл, камъчета, керамзит, пясък), инструменти за подрязване на корените, стъблото, разделяне на коренището и др. Запомнете, че някои видове (азалия, пеперомия, сентполия) се развиват в по-плитки съдове. Пластмасовите саксии задържат по-дълго влагата в субстрата.
На дъното на саксията винаги поставяйте дренаж, за да не се заблати и намали аерацията около корените. Новата саксия трябва да е с 3-4 см в диаметър по-голяма от старата. Бързорастящите видове и тези, които развиват мощна коренова система (палми, обички, мушкато), изискват почти двойна на предишната саксия. Новата почва притъпквайте и поставете така, че да е 1-2 см над корените на растението и 1,5-2 см под горния ръб на саксията. Така няма да изтича вода и почва навън. Когато пресаждате видове като лимон, азалия, кафеено дърво, не покривайте с почва кореновата шийка, а филодендрона и монстерата засадете по-дълбоко, отколкото са били преди. Така се подобряват храненето и устойчивостта им. Полейте няколко пъти с вода, затоплена до стайна температура, а след 3-4 дни поливайте според изискванията на растението. Пресадените растения временно отслабват, затова за 2 седмици ги поставете на топло и светло място, но не на пряко слънце.
Автор: Тонка Маринова