Проблемните коси не бива да ви отчайват
Според фризьорите няма жена, която да харесва косата си и да е напълно доволна от нея. Къдриците трудно се отдават на оформяне в прическа, правите кичури пък прилепват към главата без следа от какъвто и да е обем, дори истинските блондинки си имат своите проблеми. Става ясно, че е безмислено да завиждаме, ако други се радват на това, което природата не ни е дала. Много по-разумно е с малко повече старание да се опитаме да подобрим състоянието и вида на косата си.
Твърде много коса
Буйните гриви изглеждат великолепно на снимка, но в реалния живот са доста трудни за „опитомяване". Ако косата се подстриже прекалено късо, стои като каска около главата, ако пък се остави много дълга, навява мисълта, че е неподдържана. В случая важното е да се намерят подходящата линия на подстригване (най-добре с леко изтъняване) и начин на сушене (не бива да се прекалява с четката и сешоара). Големите професионалисти обикновено оформят пищната и прекалено гъста коса, като я скъсяват около лицето и избягват каретата за сметка на трапецовидната линия. При това на помощ най-често им идва бръсначът, позволяващ повече свобода и фантазия в създаването на прическата. С него стилистите обработват най-вече краищата - винаги в посока на люспите на косъма, за да се избегне цъфтенето. В крайна сметка косата се оформя стъпаловидно и леко асиметрично, така че да не губи от своя обем, но и да не стои като „разплетена кошница".
Право, прекалено право
Пяната за обем е единственото, с което можем да помогнем на правата, тънка, често безжизнена коса, Задачата на стилизиращия продукт е да „отлепи" корените от скалпа, а приложението му - повече от лесно. Количество с големина на орех се нанася по цялата дължина и косата се изсушава почти напълно с наведена надолу глава. После се оставя да изсъхне окончателно на стайна температура, като от време на време се масажира с пръсти в корените. Въпреки че повечето жени с тънка и права коса се ориентират към карето, професионалистите не го смятат за особено сполучлив избор - то им изглежда прекалено статично и скучно. Жак Десанж например препоръчва умерено филиране от вътрешната страна на косата при дължини до раменете и овално оформяне с ножици около лицето, ко-
гато тя е по-дълга. Добре стои и бретонът - ако е отрязан на нивото на веждите, той придава характер и пикантност на изражението, ако пък е въздушен и силно филиран, омекотява по-тежките и груби черти. Много тънка и много мека, правата коса изисква повече внимание, освен това не се поддържа особено лесно, тъй като корените й се омазняват бързо. В такъв случай фризьорите ни съветват да използваме шампоани за мазни корени и сухи краища или да слагаме къна, която според Жан-Марк Маниатис действа подобно на попивателна и отстранява излишъка на себум. В същото време къната уплътнява косъма и го прави по-жизнен.
Къдрици извън контрол
Въпреки че няма случай да останат незабелязани, много къдравите коси създават доста неприятности на притежателките си. Гъсти и много сухи, те изглеждат особено зле, ако не са оформени от добър майстор. Жак Десанж предпочита да подстригва къдриците „на сухо", за да е сигурен, че няма да прекали със скъсяването. Освен това смята, че междинните дължини не са подходящи за къдравата коса - според него тя трябва да се носи или много къса - така главата няма да прилича на топка, или поне до раменете, ако не и по-дълга. Не е без значение и препоръката на фризьора изтъняването да става само с ножици, не с бръснач, както и обемът в горната част на главата да бъде минимален.
Жизненонеобходими за къдравата коса са стайлинг продуктите, възстановяващи нейната структура, и най-вече тези, които не се изплакват. Колкото до маските за подхранване, добре е те да се слагат преди миене, не след това. Къдриците изглеждат по-красиви, ако се оформят с пръсти и не се решат. Сушенето пък трябва да става с дифузер или на стайна температура, а четкането е направо забранено, тъй като наелектризира косъма.
Руси, но без блясък
Блондинките никога не са излизали от мода, въпреки че истинските се срещат все по-рядко. Затова пък химията е толкова напреднала, че от нас се иска само да открием подходящия нюанс и да се придържаме към него. Уви, това е доста трудна задача, защото монохромното русо,нанесено от край до край върху главата, стои изкуствено и определено отнема от блясъка на косата. Най-доброто решение са множеството по-тънки и по-плътни изсветлени кичури, преливащи се или контрастиращи с основния тон. На всичко отгоре благодарение на тях косата ще изглежда и по-гъста. За да са в наистина добро състояние, русите гриви се нуждаят от постоянни, съвестни грижи - в противен случай бързо заприличват на слама, тъй като концентрацията на пигменти в тях е по-ниска. Идеалното решение са честите маски и най-вече маслените бани. Съветът на Жак Десанж е веднъж или два пъти седмично русата коса (без корените) да се намазва с бадемово масло или зехтин, да се увива в алуминиево фолио и да се оставя поне два часа. Само така маслото прониква в кортекса на косъма, регенерира го, наслоява се като защитен филм върху него и му придава несравним блясък. Друго средство за постигане на мечтания от блондинките блясък е стилизирането с четка и сешоар. Под въздействието на топлината люспите на косъма се затварят, повърхността му става огледална и той започва да отразява светлината много по-добре отпреди. И накрая още един съвет на Десанж, отправен единствено към натуралните блондинки - според френския топстилист те трябва да потъмнят с един тон веждите си. По този начин благодарение на контраста между тях и косата лицето придобива по-голяма индивидуалност и става по-интересно.
Автор: recepty.bg