Козметични рецепти » Кожата ни и хормоните

 Кожата ни и хормоните

Нейното състояние зависи от фактори, върху които можем да повлияем, и от такива, които трябва да приемем за даденост. Така например ние сме в състояние да защитим кожата си от вредното въздействие на слънцето, вятъра, студа, от нас зависи и с какви кремове или маски ще я глезим. Въпреки всички усилия обаче няма да успеем да „избягаме" от клетъчното си наследство, нито да повлияем кой знае колко върху свързаните с неумолимия ход на времето хормонални промени.

Видовете хормони

Разделени на женски - естрогени и прогестерон, и на мъжки -тестостерон, те присъстват в представителите на двата пола, но в съвършено различни пропорции.

Тестостероновите рецептори в кожата са разположени предимно в окосмените участъци, т. е, в областта на скалпа и гениталиите. Те активизират дейността на мастните жлези и ги подтикват да образуват хидролипиден повърхностен слой, съставен от мазнина и влага, който има защитни функции. Ако се стигне до свръхпроизводство на себум обаче, кожата се загрозява от появата на акне. Тестостеронът стимулира и окосмяването, особено във фазата на растеж на косъма, затова много девойки имат едновременно младежки пъпки и мустачки.

Естрогенните рецептори се намират в базалния слой на епидермиса. Стимулират производството на една от най-важните хидратиращи субстанции - хиалуроновата киселина, както и това на еластина и колагена, два много важни протеина, осигуряващи на кожата нейната гладкост и еластичност.

Що се отнася до прогестерона, той се отразява по индиректен начин върху състоянието на епидермиса, затормозявайки въздействието на тестостерона.

Видовете кожа

Мазна
Характерно за нея е свръхпроизводството на себум, особено в областта на лицето, където мастните жлези са разположени два пъти по-на-гъсто, отколкото върху останалата част от тялото. Често лъщи, а когато я пипаме, пръстите ни буквално се омазняват. Широките й пори се замърсяват много лесно, създавайки условия за появата на черни точки и комедони. Всичко това се дължи на излишъка от тестостерон, който в комбинация с естрогените ускорява клетъчното делене и кожата става по-плътна.
Съветът на дерматолозите: Откажете се от почистващи средства, които (само според вас) са в състояние да направят кожата ви по-малко мазна, т. е. от прекалено агресивни сапуни и лосиони, съдържащи спирт. Отстранявайки защитния хидролипиден слой, те подтикват мастните жлези да отделят повече себум.

Нормална
За такава кожа мечтаят всички жени по света. Има защо - тя е гладка, без видими пори, копринено нежна на пипане, добре хидратирана. Уви, с настъпването на менопаузата се променя и проявява склонност към изсушаване, срещу което трябва да се вземат мерки.
Съветът на дерматолозите: Въпреки че природата ви е подарила безупречна кожа, за да си остане тя такава, не пренебрегвайте съвестното й почистване сутрин и вечер. Най-добре е това да става с тоалетно мляко, последвано от лосион, много рядко със сапун с неутрално рН.

Суха
Отсъствието на хидролипиден слой създава условия за по-бързо дехидратиране на епидермиса. Сухата кожа изглежда матова, неравномерна на пипане и недостатъчно еластична. Състоянието й е генетично предопределено и се дължи на отделянето на по-малко себум, който има свойството да задържа влагата и да й пречи да се изпарява. След една определена възраст кожата се изсушава и по други причини - продължително и често излагане на слънце, почистване с агресивни средства, прекалено горещи душове и вани.
Съветът на дерматолозите: Мийте се само с хладка вода, всяка сутрин слагайте хидратиращ крем върху лицето и шията си, а вечер използвайте регенериращ. Три пъти седмично правете овлажняващи маски на базата на жълтък, зехтин и мед.

Щом настъпи менопаузата

Наближи ли петдесетте, яйчниците на жената постепенно спират да произвеждат естрогени и прогестерон, докато надбъбречните й жлези продължават да отделят тестостерон. Настъпва хормонален дисбаланс, който се отразява зле върху състоянието на кожата. Тя става по-тънка и чувствителна, защото обновяването на клетките се забавя. Дехидратира се с бързи темпове, тъй като отсъствието на естрогени води до дефицит на хиалуронова киселина. За нея е известно, че функционира като истинска „гъба" и е в състояние да задържа течност, 200 пъти по-голяма от собственото й тегло, което означава, че 1 г хиалуронова киселина съхранява 200 мл влага в организма ни. Когато количеството й намалее, епидермисът се изсушава и престава да бъде гладък както през по-младите години.
Кожата губи гъвкавостта си. Нейната еластичност намалява, понеже се променя структурата на колагена и колагеновите влакна се късат. В резултат бръчките се задълбочават.
Появяват се пигментни петна. Женските хормони влияят пряко върху кожната пигментация и по време на бременността, и през менопаузата - последствията са същите, но този път почти необратими, особено при тези, които са се излагали неразумно на слънце.
Наблюдава се засилено окосмяване по брадичката и горната устна, за сметка на което косата се разрежда - понякога до такава степен, че скалпът започва да прозира.
Съветът на дерматолозите: От април до октомври слагайте кремове с висок слънцезащитен фактор - над 60. Нанасяйте ги не само върху лицето, но и върху ръцете си, тъй като върху тях първи се появяват кафеникавите петна, наричани често „гробищни цветя".

Автор: Татяна Стоянова

Представяме Ви:

Каква е вашата зависимост от внушения?

Може ли бързо и лесно да изпаднете в състояние на транс или само когато искате, могат да ви хипнотизират? Отговорете на въпросите и съберете точките срещу всеки ваш отговор. Сборът от точките ще опред...

Майки и дъщери

Къде ходиш вечер? Храниш ли се редовно? Кога ще дойдеш да ме видиш? Изми ли си прозорците? Подобни въпроси със сигурност ви нервират безумно, още повече, че ги задава теоретично най-близкият ви чове...

Тайните, които трябва да знаете

Дори дa мислим, че сме наясно с абсолютно всички начини за разкрасяване, винаги има нещо, което можем да научим от професионалистите в тази област. Професионалисти, чиято задача е да превръщат грознит...

За елегантна походка

Начинът, по който ходим, издава и темперамента, и душевното ни равновесие или... неравновесие. „Схванатата” походка е присъща на личности, чувстващи се зле в кожата си, докато гъвкавите, плавни движен...

Начало