Още рецепти » Красивият пролетен килим се подготвя отсега

 Красивият пролетен килим се подготвя отсега

Настъпи моментът да настаните двугодишните цветя на постоянното им място. Техните семена се засяват през втората половина на лятото и до есента за разсада се полагат много грижи. От септември до късна есен ще трябва да ги настаните на постоянно място.

Теменужките и паричките се разсаждат комбинирано

По традиция у нас те често се разсаждат комбинирано, като се изграждат приказно красиви килимни лехи. Те може да зацъфтят още през есента, но основно масовият цъфтеж протича през пролетта. Много важно е при комбинация на видовете да с съчетаят сортовете по багри. Най-често съзвучни са сините и жълтите, белите и сортовете с тъмните цветове. Запомнете, че при разсаждането е добре да вземате разсада с повече почва около коренчетата. Така прихващането е по-безболезнено. Разстоянията да са 15/20 см.
Както паричките, така и теменужките много красиво се комбинират с лалета или с незабравки. Веднага след разсаждането поливайте. Разстоянията между растенията да са 20/20 см.
Към двугодишните се отнасят и кампанулите, наричани у нас звънче или камбанки. Най разпространена е к. медиум, но нашата флора е богата и на други видове, които с успех може да се използват в градините. Има много красиви сортове с бели, розови и сини багри. На височина достигат над 50-90 см, затова се разсаждат поне на 25/30 см разстояния.

Топкарамфилът и шибоят се садят в богата почва

Миризливият шибой, любимото цвете от градинките на нашите баби, също е от тази група. Засаждайте го на разстояния 25/25 см или в саксии. Напръсникът, известен като дигиталис, засаждайте на слънчево или полусенчесто място, като почвата трябва да е богата на хранителни вещества.
Карамфилите барбатус и хинензис също са двугодишини и предстои да ги засадите на постоянно място, като разстоянията между растенията трябва да са 20-30 см. И двата вида са подходящи за отглеждане в лехи или за оформяне на бордюри. По-рядко се използват за производство на рязан цвят. Не забравяйте също силенето, или както е по-известно - плюскавче. Растенията изискват слънчево изложение и издържат на суша. Ако не сте си произвели разсад от посочените видове, потърсете ги в разсадници или по цветарските магазини.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Индийски люляк украсява есенната градина

Сигурно ви е направило впечатление, че в много дворове, особено покрай морето, през есента има отрупани с цвят храсти. Дори и към края на октомври пищните цветове привличат окото и много напомнят на С...

Зокумът – как да се грижим за него

Всички познаваме зокума - потъналия в цветове ароматен храст, който бабите ни засаждаха в големи делви или тенекии и настаняваха на най-слънчевото място около къщата. В градското ни битие той почти из...

Какво да сготвим в гювечета

Варени картофи със сирене Прoдукти: 700 г картофи, 200 г сирене, 4 яйца, 60 г краве масло, червен пипер, сол. Начин на приготвяне: Обелваме картофите, сваряваме ги и оставяме да изстинат. Наряз...

Здрав сън върху удобен матрак

Колко време спим? През живота си човек прекарва в постелята средно около 200 хиляди часа. Това е примерно 23 години. Затова е много важно да се подбере подходящ матрак. Какви качества трябва да прит...

Начало