Още рецепти » Най-красивият дрян

 Най-красивият дрян

Цъфтящият дрян (Cornus) е едно от най-популярните декоративни дървета в Америка. Среща се както диворастящ, така и култивиран, ефектният вид и малките му размери го правят много подходящ за озеленяване на улици, паркове и градини. Стига от 6 до 10 метра на височина, а короната му е широка 7-9 метра. Клоните в долната половина на дървото растат хоризонтално, тези в горната част са насочени нагоре.
Листата са тъмнозелени отгоре и сребристи отдолу. В късното лято често се свиват и изсъхват по краищата от горещините, така че се вижда предимно сребристата им долна страна. През есента листата се обагрят в червено до пурпурно и дървото става изключително красиво, особено ако расте на слънце.

Красивите цветове

Цъфти в края на април и началото на май. Същинските цветове са малки, жълто-зелени, събрани в съцветия от около 20 цвята, които са обградени от четири големи венчелистчета. Един такъв „цвят” е голям около 7 см в диаметър. При диворастящите растения венчелистчетата обикновено са бели, но съществуват около 20 култивирани сорта, някои от които цъфтят в розово или червено. Ако дървото расте на слънце или поне на шарена сянка, то е буквално обсипано с цветове. Ако е разположено на сянка, цветовете са значително по-малко. Плодовете са яйцевидни, на много къси дръжки и са събрани на гроздове. Първоначално са зелени, а през септември стават яркочервени. Те контрастират много красиво със зелените листа, а през късната есен и зимата много от тях остават на дървото с непроменен вид. Освен че са много ефектни, те служат за храна на птиците и катериците. В Мексико често ги добавят за аромат към чая.

Внимавайте почвата да не е алкална

Цъфтящият дрян предпочита богата, добре дренирана, кисела почва. От изключително значение е нивото на pH, защото при алкална почва дрянът не оцелява, а при неутрална се развива трудно. Дървото е непретенциозно по отношение на светлината, расте добре и на слънчеви, и на сенчести места, но ако искате да украсява двора ви с цветовете си, за предпочитане е да го засадите на слънце. Не издържа на прекалено дълги периоди на засушаване. Доста податлив е на заболявания, ако се отглежда при неподходящи условия. Развива се много добре, ако е засенчен от запад, а сутрин се огрява от слънцето. Не е добре да го садите в близост до постоянни източници на топлина – климатици, паркинги.
Ако решите да го засадите през есента, добре е първоначално да го поливате редовно и да го торите, за да има по-големи шансове да издържи първата зима и да се приспособи.

Любопитно

Цъфтящият дрян изглежда добре както самостоятелно, така и на фона на големи дървета като дъб или бор. С компактната си корона прави добра сянка, а благодарение на скромните си размери е подходящ дори за най-малките дворове.
Растението традиционно се използва за лечение на някои заболявания, включително на малария. Често пъти клонките се дъвчат, защото избелват зъбите. Те могат да се смятат за предшественик на четката за зъби.

Автор: Радка Лазарова

Представяме Ви:

Как да се лекуваме с глина

Глината отдавна се използва като лечебно средство както за компреси и промивки, така и вътрешно. Вътрешната употреба на глината води до ефективно изчистване на организма. Тя обира токсините, гнилостн...

Коледна звезда украсява празника

Наближат ли зимните празници, неизменно на мода излиза коледната звезда. Може да си я купите, може да ви я подарят. Това прекрасно цвете, дошло в Европа и у нас от далечно Мексико, радва не с цветовет...

Направете сами паркет от шестоъгълни плочки

Самоделният паркет, напомнящ по форма шестоъгълна теракотна плочка, е добра алтернатива на тривиалния фабричен паркет от правоъгълни планки. Шестоъгълните елементи се изработват от дъбови трупи. За по...

Перперикон – град, изсечен в скалите

Ако все още не сте разгледали древния град Перперикон, време е да го направите. Изцяло изсечено в скалите архелогическото чудо се намира само на 20 километра от град Кърджали. Препоръчително е разходк...

Начало