Още рецепти » Глицинията - водопад в лилаво

 Глицинията - водопад в лилаво

Украсете градината си с едно от най-декоративните увивни растения - глицинията. Тя е високо ценена както поради обилния продължителен цъфтеж, така и заради свежата тъмно зелена листна маса. Измежду лианите глицинията е сред най-добрите украси за стени,тераси и балкони.
Глицинията е известна още и като вистария, носи името на американския професор Каспар Вистар. Родът обединява 9 прекрасни листопадни лиани, които са разпространени в субтропичните райони на Северна Америка и Източна Азия. Тя цъфти обилно и продължително в южните райони на страната, на север се нуждае от специална подготовка за зимата.
За вертикално озеленяване широко се използва китайската глициния (Wistaria chinensis). Тази красива, гъсто облистена лиана, родом от Китай, достига 15-20 метра височина. Растението е много ефектно по време на цъфтеж. Цветовете са събрани в рехави гроздове, оцветени в светлолилаво, дори в бяло. Понякога отделни цъфтящи съцветия се запазват през цялото лято. Своята декоративна стойност имат и красивите листа, които през есента се оцветяват в златисто - жълто. Китайстката глициния е светлолюбива, предпочита влажните и плодородни почви. Добре понася градските условия и кратковременните застудявания - до минус 20 градуса. Расте много бързо и при специална резитба може да се оформи като дърво.
Обилноцъфтящата глициния (Wistaria floribunda) произхожда от Япония. Тя е с по-малки размери от китайската, достига 8 - 10 м височина. С много по-сложни листи, дълги до 40 см, съцветията са още по-големи - до 50 см, окичени с много дребни цветчета. Цъфти 2 седмици след китайската глициния. Този вид е още по-студоустойчив и с по-добри декоративни качества. Широко се използва за вертикално озеленяване, ценят се красивите листа, обилният цъфтеж и ефектните плодове.
Глицинията вирее на слънчево и защитено от вятъра място. За да не окапят пъпките, растенията трябва да се поливат през пролетта, ако е суха. Размножава се чрез семена и резници. Семената се засяват през пролетта, резниците се правят от едногодишни узрели клонки с дължина 20 - 25 см, които се вкореняват в почвена смес от горска пръст, торф и пясък.

Опасност!

Вредно е да се ядат семената и бобовите шушулки на глицинията. Плодовете предизвикват тежки стомашни разстройства.

Живее добре в саксия

При добро отглеждане вистарията може да расте и цъфти в стая. С настъпването на топлите дни саксията трябва да се изнесе в градината, на балкона или верандата. През зимата глицинията може до средата на януари да стой в неотопляемо, но незамръзващо помещение, а после постепенно да се премества в по-топли и по-светли помещения. Тя е светлолюбива, трябва в крайна сметка да се сложи до южен прозорец, където бързо ще цъфне, а в края на лятото може да повтори. Поливането трябва да е умерено, а през зимата изключително рядко. Резитбата е необходима, защото растението в естествена среда е доста високо и в саксията също ще се стреми да се издигне нагоре.

Автор: Ангелина Костова

Представяме Ви:

Плосък екран в хола

Закачен на стената като картина, плоският екран на телевизора в хола губи своята привлекателност, ако е зле поставен. Не игнорирайте нашите съвети! Инсталирайте екрана на подходяща височина ...

Консервиране на зелени домати

Стерилизирани зелени доматчета Прoдукти: 4 кг зелени домати, 1 ч.ч. сол, 1ч.ч. захар; зa маринатата: 5 връзки ситно нарязан копър, 1 глава чесън, 1 ч.ч. олио, 1 ч.ч. оцет Нaчин на приготвяне:...

Градина без алергии

Контактът с природата е неизчерпаем източник на сили и добро настроение. Но прекараните часове в зелените покои на градината могат да бъдат опасни за много от нас. Зачервени и насълзени очи, парене и ...

При подсичане – билки

Става въпрос за интертриго (Intertrigo). Това е възпалително изменение на кожата, което се локализира най-често в областта на съприкосновяващите се телесни повърхности. Среща се както при възрастни, т...

Начало