Градина » Мединила не се гледа лесно

 Мединила не се гледа лесно

Въпреки че е изключително оригинална и красива, мединилата все още рядко се отглежда у нас. Това е обяснимо, тъй като тя произлиза от района на Филипините и Източна Индия и трудно се аклиматизира. При условията на Европа тази екзотика се отглежда само като саксиен вид.
В природата мединилата се среща като храст, който достига до 3 м височина. Принудена да живее в саксия, тя обаче не надвишава 1 метър. Тъмнозелените й овалноелиптични листа нерядко биват със заострен връх, до 30 см дълги и до 15 см широки. Наредени срещуположно по два, те са като птица с разперени криле. Сюрпризиращ е фактът, че цветчетата са много дребни - по стотина, фантастично подредени в гроздовидни съцветия. Те са грациозно наведени надолу и може да достигнат до 45 см дължина. Нежно обвиващите ги прицветни листа, обагрени малко по-бледо розово от цветовете допълват високия декоративен ефект. Съцветията се появявят на върха на разклоненията през пролетта.
За да се развиват растенията оптимално, трябва да задоволявате изискванията им. Имайте предвид, че за да достигнат до цъфтеж, температурата в помещенията трябва да се контролира. През зимата оптималната й стойност е в границите от 15 до 18 градуса, а през лятото – 18-20 градуса. Въпреки че растенията изискват много ярка светлина, през лятото ги предпазвайте от прякото слънчево огряване.
Тъй като влагата в почвената смес през цялото лято трябва да е равномерна, поливайте по-често и обилно. През зимата обаче тя трйбва да е сравнително ниска, затова тогава поливайте по-рядко и умерено. Но ВНИМАВАЙТЕ - температурата на поливната вода трябва да е с няколко градуса по-висока отколкото в стаята или поне със същата стойност. Не поливайте с току що налята вода! През лятото освен да поливате, ще трябва и да пулверизирате листата с темперирана вода. Така растежът е по-бърз, а външният вид на богато облистените растения е по-изящен.
Друг каприз, който ще трябва да задоволявате, е да проветрявате помещенията редовно. При това ще трябва много да внимавате – това да става далеч от саксията. И още – никога не изнасяйте мединилата на открит балкон или на тераса! Запомнете също, че след като се появят цветните пъпки, саксията не трябва да се помества. Това налага предварително да сте определили най-подходящото за нея място.
Ако желаете да получите нови растения, в началото на лятото може да вземете резници от напълно узрели странични разклонения. Този срок е най-подходящ, защото вкореняването протича за около един месец при температура 20-25 градуса. За да е успешен процесът, отчупвайте резниците с ръка, вместо да ги отрязвате с нож. За по-сигурно може да направите отвод. За целта наведете клонка и част от нея покрийте с почвена смес в специално поставена за наблизо саксия. Когато се появат коренчета, отделете младото растение от майката. С нарастването през две-три години прехвърляйте в по-големи саксии. Най-подходящата почвена смес включва торф, градинска или чимова почва, едрозърнест пясък и много добре разложен оборски тор в съотношение 2:2:1:1.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Какви зеленчуци да сеем между овошките

Много внимателно трябва да избирате растенията, които ще засаждате между овошките. От т.нар. подкултури бобовите са най-подходящи да растат под дърветата. Освен че бързо освобождават мястото, те обога...

Червеи съсипват дюлите

Яълковият плодов червей - Carpocapsa pomonella и източния плодов червей - Laypeyresia molesta, два близки вида, разпространени повсеместно в страната, причиняват червивостта по дюлите. Техните гъсениц...

Кога и как да прилагате листни торове

Листното торене е практика, която се прилага по време на вегетацията на зеленчуковите, овощните култури, цветните култури и лозята. То цели да се внесат допълнителни хранителни вещества в лесно достъ...

Побързайте да засадите ранното зеле

Засаждането на ранното главесто зеле става възможно към края на март-началото на април. Най-често се отглежда по бразди при разстояние 60-70 см между браздите и 40 см между растенията в реда. Растения...

Начало