Градина » Защо пожълтяват листата на лозата?

 Защо пожълтяват листата на лозата?

Ако жълтеенето започва от най-старите листа, една от причините е недостиг на азот. Пожълтява ли върхът и най-младите листа, това е признак за неинфекциозна хлороза. При по-силно развитие на хлорозата се засяга и нерватурата на листата, появяват се некрози, започващи от ръба на листата. Може дори да изсъхне главината.
Нормалното азотно хранене подобрява външния вид на растенията, особено в първата половина на вегетацията, листата и младите леторасти бързо растат и се ускорява развитието на пъпките.
Излишъкът на азот предизвиква буен растеж на леторастите, тъканите стават рехави, неустойчиви на болести и ниски температури. Излишъкът на азот в края на лятото задържа узряването на гроздето и леторастите, а полученото вино има тръпчив вкус, трудно се избистря и боледува.
При недостиг на азот надземните части отслабва, листата издребняват и изсветляват, прирастът на леторастите намалява, а от там и количеството и качеството на реколтата.
Ако признаците, които вие наблюдавате, наподобяват неинфекциозна хлороза, сега трябва да маркирате лозичките, а рано напролет да внесете тор, съдържащ желязо. За препоръчване е желязото да е хелатирано.

Правилно нахранените дават много грозде

От органичните торове може да използвате добре угнил оборски тор или компост, нормата е 3-4 т на декар. Птичият, който е много по-богат, в доза 300-400 кг на декар. Поради голямото последействие органичните торове се внасят на 2-3 години преди основната обработка на почвата, за да бъдат заорани на по-голяма дълбочина.
От азотните най-голямо приложение в лозарството намира амониевата селитра, тя е подходяща за всеки почвен тип. За добре запасена 1 почва се препоръчват 8-10 кг азот на декар, ако е амониева селитра - 25-30 кг на декар. Азотните торове се дават рано през пролетта, не по-късно от 20-30 дни преди разпукването на пъпките. След разпръскването им по повърхността на почвата се заорават. Може да се направят две подхранвания - с първата пролетна обработка, а второто - при наедряване на ягоридата.
По време на вегетацията може да напръскате лозите с торове за листно подхранване. Подхранването да се прави при облачно време или привечер, за да може листата да погълнат разтвора. Пръсканията с тор може да съчетаете с третирания срещу вредители.

Автор: ВЕСТHИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Прогонете шарения гроздов молец сега

Шареният гроздов молец е малка пеперуда (Lobesia botrana Den et Schiff) . Развива три поколения годишно. Зимува като какавида в пашкулче под старата гора на лозите, в пукнатините на коловете и други п...

Засадете ранния патладжан преди Великден

Патладжанът се отнася към групата на топлолюбивите зеленчукови култури. По своите изисквания към условията на отглеждане – топлина, светлина, влага, почва, предшественици и др., той не се отличава същ...

Защо листата на чесъна пожълтяват

Действително понякога се наблюдава пожълтяване на листата на зимния чесън още рано напролет. Има няколко възможни причини за това. Може растенията да са измръзнали през зимата. Друга причина е киселат...

Мана напада спанака

Когато спанакът е нападнат от мана, по листата му се появяват бледозелени неясно очертани петна, които стават жълти и некротират. В мястото на напетняването листната петура се издува нагоре. От долнат...

Начало