Сляпото куче живее дълбоко в земята - до 2 м. То прави дълги хоризонтални ходове,изхвърля купчинки пръст навън и през тях примъква в гнездото си растителните части, с които се храни. Често стопаните прокопават ходовете и когато животинчето дойде да ги затвори, го убиват с мотика.
Използват ce и специални димки
Тези димки могат да се направят в домашни условия.
Необходими са: 300 г сяра на прах, 500 г натриева селитра (натриев нитрат) и 200 г сухи дървени стърготини (букови, чамови). Вместо сяра може да се използва тиозол 80ВП. Сярата се стрива добре. Всичко това се разбърква, за да се получи хомогенна смес.
Запалителната смес - 6 картонени патрони
От обикновен картон се правят патрони с размери 10-12 см дължина и 4 см диаметър. Долният край се затваря с капаче от картон. Във всеки патрон се поставя 100-120 г от сместа. Горният край се запушва с памук или парче памучен плат.
Ходовете се разкриват. Димките се запалват от малък огън, направен наблизо, като предварително тампоните се намокрят в спирт или газ. Вмъкват се в хода със запалената част напред, а отворът на дупката се засипва с пръст и се уплътнява с крак.
При изгарянето се получава обилен дим, наситен със серен двуокис. Горенето на сярата се активира от отделящия се кислород. Димката изгаря без пламък. Серният двуокис с голяма скорост прониква и се разпространява във всички разклонения на ходовете и в основното гнездо. Неприятелят не успява да направи бариера от пръст и газът прониква вътре. Той обаче не преминава през почвените пластове и не засяга културните растения.
Димките трябва да се приготвят непосредствено преди прилагането, защото се овлажняват лесно. Ако се наложи, трябва да се пазят на сухо място. Желателно е да работят двама души. Да се внимава да не се вдишва серен двуокис и да не се предизвика пожар. Тези димки са ефикасно средство и срещу къртици и лалугери.
Фуксията не може да се обърка с никое друго растение. Питат ли ви кое е то - достатъчно да кажете: цветовете му са като рокля на балерина. В тях има нещо и от новогодишната елха, увенчана с разноцветн...
В края на юли или началото на август, ако забележите, че лехата, в която отглеждате арпаджик, започва да жълтее, не се страхувайте, че е нападнат от болест. Това показва, че вегетацията на арпаджика ...
Пълзящото циганче (Impatiens repens) е многогодишно тревисто растение, родом от тропическите гори на остров Шри Ланка. Този вид се отличава със стелещи се, червеникави, месести филизи, които достигат ...
Скоро ще цъфне кукурякът. Той, освен че е едно от първите цветя, предвестници на пролетта, е и много полезен за всеки градинар. Не само ще украсява стаята, но и може да го използвате срещу някои непри...