Градина » Сляпото куче се бои от дима

 Сляпото куче се бои от дима

Сляпото куче живее дълбоко в земята - до 2 м. То прави дълги хоризонтални ходове,изхвърля купчинки пръст навън и през тях примъква в гнездото си растителните части, с които се храни. Често стопаните прокопават ходовете и когато животинчето дойде да ги затвори, го убиват с мотика.

Използват ce и специални димки

Тези димки могат да се направят в домашни условия.
Необходими са: 300 г сяра на прах, 500 г натриева селитра (натриев нитрат) и 200 г сухи дървени стърготини (букови, чамови). Вместо сяра може да се използва тиозол 80ВП. Сярата се стрива добре. Всичко това се разбърква, за да се получи хомогенна смес.

Запалителната смес - 6 картонени патрони

От обикновен картон се правят патрони с размери 10-12 см дължина и 4 см диаметър. Долният край се затваря с капаче от картон. Във всеки патрон се поставя 100-120 г от сместа. Горният край се запушва с памук или парче памучен плат.
Ходовете се разкриват. Димките се запалват от малък огън, направен наблизо, като предварително тампоните се намокрят в спирт или газ. Вмъкват се в хода със запалената част напред, а отворът на дупката се засипва с пръст и се уплътнява с крак.
При изгарянето се получава обилен дим, наситен със серен двуокис. Горенето на сярата се активира от отделящия се кислород. Димката изгаря без пламък. Серният двуокис с голяма скорост прониква и се разпространява във всички разклонения на ходовете и в основното гнездо. Неприятелят не успява да направи бариера от пръст и газът прониква вътре. Той обаче не преминава през почвените пластове и не засяга културните растения.
Димките трябва да се приготвят непосредствено преди прилагането, защото се овлажняват лесно. Ако се наложи, трябва да се пазят на сухо място. Желателно е да работят двама души. Да се внимава да не се вдишва серен двуокис и да не се предизвика пожар. Тези димки са ефикасно средство и срещу къртици и лалугери.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Кората на овошките предупреждава за опасни болести

Изсъхването и загиването на плодните дръвчета в последните години е състояние, което се констатира на много места в страната. Обикновено това е предизвикано от болести (цитоспороза, антракноза и др). ...

Сега се оформят главите на карфиола

Цветното зеле образува главичките си през септември, а и през октомври в зависимост от това кога сте засадили растенията. Главите ще станат едри и здрави, ако през този период подхраните лехите, за 10...

Зимни грижи за лимоните

Много хора отглеждат различни видове цитрусови култури в домовете си. Затова зимните грижи трябва да бъдат квалифицирани и навреме. Трябва да имате предвид, че цитрусовите растения се нуждаят от висок...

Настанете грамофончето на завет

През април на балкона се сеят семената на ипомеята, наричана грамофонче. За нея изберете завет и слънце, защото е топлолюбиво едногодишно растение. Ипомеата е подходяща за вертикална украса. Тя е в ко...

Начало