Спанакът уплътнява сполучливо площта в полиетиленовата оранжерия.Той е студоустойчив, има къс вегетационен период и дава ценна продукция през ранните пролетни месеци. За отглеждането му е много подходяща оранжерия с трайно пластмасово покритие, но е добра и оранжерия, която ще се покрие с полиетиленово фолио към края на октомври.
Използват се сортове зимоустойчиви и добивни, които след презимуването растат бързо и натрупват за кратко време богата листна маса. Такива са например Едър зимен и сортове от типа Матадор.
Ако оранжерията е с трайно покритие, преди да се започне в нея каквато и да е работа, площта се напоява обилно.
Почвата на оранжерията е доста запасена с хранителни вещества от предшестващата главна култура. Това е благоприятно за спанака, който обича плодородната почва. Съобразявайки се с изискванията на главната култура, която ще бъде засадена в оранжерията през пролетта, след прибирането на спанака, сега трябва да наторите с фосфорни и калиеви минерални торове и с полуугнил оборски тор. След това площта се прекопава дълбоко и се подравнява.
Спанакът се сее през октомври и в началото на ноември на 2-3 етапа, в плитки браздички или разпръснато. Разстоянието между браздичките е 20-25 см. Сеитбената норма е доста висока – 35-40 г семена на 10 кв. м. Ако се засява с по-малко семена на единица площ, добивът е по-нисък, но розетките стават по-едри и по-добре облистени.
Семената се зариват на дълбочина 1,5-2 см. Засятата разпръснато площ се накопава често и плитко. Така семената се покриват с почва много добре и на желаната дълбочина. Засетите в плитките браздички семена се зариват внимателно, с помощта на гребло.
За бързото, дружно и редовно поникване почвената влажност се поддържа висока.
По-нататък грижите са за поддържане на умерена температура и влажност, за да се вкоренят растенията добре. Ако има заплевеляване, между редовете почвата се разрохква плитко, а в редовете се плеви. Не се предвижда подхранване с азотен тор – почвата е достатъчно богата на хранителни вещества.
Ще берете спанак през декември и януари.
Метиловият алкохол (метанол, карбинол, дървесен спирт) се получава при алкохолната ферментация на гроздови и плодови каши. В спиртните напитки той произхожда от пектиновите вещества вследствие на тяхн...
Мнозина млади цветари имат такава мечта - да цъфне зюмбюл посред зима в стаята им. Тази възможност е преминавала много пъти през съзнанието ви, когато сте слушали за помпозната думичка форсаж на луков...
Много зеленчукови култури се отглеждат чрез разсад. Семената им се засяват не на постоянно място, където се формират растенията, а в култивационни съоръжения или в открити лехи. Така на малка площ се ...
Ако новите листа стават все по-дребни, старите жълтеят и капят, растението страда от недостиг на хранителни вещества, нужно е да се пресади в богата хранителна почва. Появят ли се по листата жълти п...