Ако искате да си отгледате ранно зеле, трябва да засеете семената в края на януари - началото на февруари в полутопъл парник. Дебелината на загретия тор е около 30 см, 3-4 г семена са необходими на една парникова рамка. Те се разпределят равномерно. За да засадите след това 100 квадрата със зелев разсад, ви трябват 5-6 г семена. Не избързвайте обаче със сеитбата, може да изцъфтят някои от растенията. Не слагайте повече семена от нормата. Гъстият разсад се изнежва.
Семената се покриват с тънък пласт торово-почвена смес. През деня температурата трябва да е 18-20 градуса, а през нощта - с 3-4 градуса по-ниска. Задължително да се поддържа умерена влажност и редовно да се проветрява. Не бива температурата да пада продължително на 5-10 градуса, защото ще се стимулира появата на цветоносни стъбла. При преовлажняване пък разсадът се "изтегля", започва и сечене.
Ако изпълнявате изискванията на растенията в края на март и в началото на април, когато е преминала опасността от трайни студове, може да ги засаждате на постоянно място. Една седмица преди това разсадът се закалява - през деня парниковите рамки се отстраняват, а през нощта проветряването се засилва.
Особено важно е мястото да е добре обработено през есента, да е обърнато на тридесетина
сантиметра. Тогава са внесени и 300-400 кг по-луугнил оборски тор, около 3 кг обикновен суперфосфат и около 2 кг калиев тор на 100 кв. м. През пролетта се прави нова, по-плитка обработка, с която може да се внесат допълнително 2-3 кг суперфосфат и 1-2 кг калиев тор на 100 кв. м.
Не обича да е на едно място
Зелето не бива да бъде на мястото, където преди това са били други от семейството на зелевите. При монокултурно отглеждане добивът още през третата година се понижава с 30-35 % а качеството на зелките пада рязко. Монокултурното отглеждане е възможно, само когато няма опасност от болестта гуша.
За ранното зеле добри предшественици са тези, които оставят почвата сравнително по-рохкава, очистена от плевели и със запас от хранителни вещества. Затова го настанявайте след домати, патладжан, пипер, краставици, моркови, картофи, житни. Лош предшественик е лукът.
Семената поникват и след 5 години
Зелевите семена са дребнички, с диаметър 1-2 мм, сферични, гладки, червени до тъмнокафяви. Те запазват кълняемостта си 4-5 години, покълват за три-четири дни, а на полето - след десетина дни до две седмици.
Зеленият камък е желязосъдържащ тор. Употребява се само на карбонатни почви. Такива са карбонатните черноземи край р. Дунав и Шумен, рендзините в района на Търговище и Преслав, карбонатните и ерозиран...
Луковиците на зимния чесън завършват своето развитие през средата на юни и трябва незабавно да бъдат извадени. Това се познава по пожълтяването на долните листа и омекването на лъжливото стъбло. В таз...
Ако са ви подарили коледна звезда или сте украсили по Коледа с нея дома си, опитайте се да съхраните растението и за следващата година. Много от нас поради незнание след приключване на цъфтежа изхвърл...
За да отгледате няколко нови растения от луковицата на лилиума, може да използвате люспиците. За тази цел горните повредени люспици се махат, а вътрешните се отчупват колкото може по-близо до дънцето ...