Градина » Какво не знаем за мушкатото?

 Какво не знаем за мушкатото?

Мушкатото е може би най-отглежданото и обичано цвете. Едва ли ще се намери български дом, в който то да не краси перваза или балкона. Родът Мушкато (Pelargonium) от семейство Здравецови е голям – съдържа около 400 вида, които обитават Южна Африка и Австралия. Между тях има тревисти растения, храсти и сукуленти. Ботаническото име Pelargonium идва от гръцката дума pelagros, която означава щъркел. Това име е дадено на цветето поради приликата на семето с щъркелова глава.
Най-общо мушкатата се делят на три групи, между които няма ясно изразена граница. В първата влизат тези, които могат да растат успешно и в градината, и в помещенията. Във втората влизат отглежданите само като стайни и в третата – листнодекоративните, които се използват заради красивите си листа.
Най-разпространени са обикновеното мушкато (P. zonale), английското мушкато (P. grandiflorum) и сакъзчето (P. peltatum).
Всички мушката се деца на слънцето – силното огряване е необходимо за тяхното добро развитие и за обилния им цъфтеж. Почвата, в която растат успешно, е богата, но добре пропускаща водата и въздуха. През лятото най-добре се чувстват на открит въздух – в градината или на терасата.
През зимата могат да продължат да цъфтят, ако ги наместим на слънчево и топло място. Ако не можем да им предложим такива условия, най-добре е да ги приберем в хладно помещение, в което температурата е около 7-10 градуса, и да намалим поливането, като даваме само толкова вода, че корените да не изсъхнат.
Напролет започваме да поливаме и щом се затопли, „подстригваме”леко цветето. Изрязаните части използваме за размножаване, като ги вкореняваме във вода или направо в саксия. Старото растение прехвърляме в нова почвена смес. Скоро започва бързо нарастване и ако прищипваме връхчетата на клонките, ще получим мушкато с богато разклонена гъста корона. Когато цъфнат, такива растения изглеждат чудно красиви. Грижите за мушкатото се състоят в редовно умерено поливане, без да се допуска застояване на водата, и премахване на прецъфтелите цветове. Подхранването с торове за цъфтящи растения се прави два-три пъти месечно.
Мушкатото е от растенията, които много рядко боледуват и почти не се нападат от вредни насекоми. Понякога се случва да пострадат от гъбичното заболяване „ръжда”. Заразените листа се отстраняват, а цялото растение се пръска с фунгицид.

Автор: ВЕСТHИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Внимавайте, когато садите пипера

През май се засажда средно ранният пипер. Той заема обикновено и най-голяма част от дворните зеленчукови градини, особено в селските дворове. Може би поради ограничената площ се допуска една съществен...

Трудно ще се избавите от белокрилката

От доста отдавна у нас оранжерийната белокрилка е най-опасният неприятел на зеленчуковите култури. Въпреки, че срещу нея производителите правят не малък брой пръскания в много случаи получените резулт...

Лъжливи ягоди съсипват градината

Понякога в ягодовите насаждения се появяват отделни растения, които са безплодни. По външните белези на листата обаче мъчно могат да се различават от сортовете, които раждат. Тези растения са т. нар. ...

Как да спасите удавеното растение

Заливането на почвата е най-честата причина за гибелта на стайните растения. Най-добре е от всичко да не допускате това, но веднъж случи ли се, ще ви кажем как да се справите с това. Стъпка 1: Ако с...

Начало