Градина » Зимната ряпа се сее насред лятото

 Зимната ряпа се сее насред лятото

Имате два варианта - да си отгледате бяла или черна ряпа. Бялата е с по-слабо лютиви и по-нежни кореноплоди, дава повече добиви. Черната съдържа повече етерично масло и се предпочита като лечебно растение.
Кореноплодите на зимната ряпа са сочни, месести, с парлив вкус и характерна миризма, която се дължи именно на етеричното масло. Те съдържат още захари, пектини, минерални соли на желязото, медта, цинка,мангана, витамини, макар и не в големи количества.
Но ряпата има и лечебно действие. Усилва секрецията на храносмилателните жлези и повишава апетита, стимулира чревната перисталтика със слабително действие, успокоява бронхиални спазми и улеснява отхрачването, възбужда сърдечната дейност, извлича холестерола от кръвта, притежава бактерицидно действие.
Голямата студоустойчивост и безпроблемното съхранение поставят ряпата измежду ценните зеленчуци за есенно, зимно и ранно пролетно използване. Добрият вкус и лечебни качества, късият вегетационен период и сравнително скромните топлинни изисквания са причина градинарите да проявяват интерес към растението.
Най-благоприятната температура за развитието на ряпата е около 16 градуса. Тя обича прохладно и влажно време. Горещините и продължителната суша влошават качеството на кореноплодите и намаляват добива. Зеленчукът иска и достатъчно осветление, затова не му определяйте сенчести места или междуредията на стари овошки. Площта трябва да се полива. Освен това почвата да е добре обработена, рохкава и богата. Не внасяйте пресен оборски тор. Най-добре е да използвате местата след богато наторени предшественици, каквито са краставиците, доматите, пиперът, тиквите.
Преди сеитбата се подготвят дълги фитарии. Мястото се полива обилно и почвата се подготвя добре, за да поникнат бързо семената. На големи площи се използва редосеялка - 30-40 см между редовете или на двуредова лента при 20-25 см между редовете и 50 см между лентите. Засява се на дълбочина 1-1,5 см. Щом образуват два същински листа, време е да се проредят стръковете. При първото прореждане се оставят 2-3 см между растенията, а при окончателното - 15-20 см в реда.

Сушата пречи да се образуват глави

При силно и продължително засушаване растенията не образуват кореноплоди, а масово стрелкуват, т.е. появяват се цветоносни стъбла.
Затова редовно поливайте, окопавайте и унищожавайте плевелите. Особено в началото зелевата бълха е най-опасна за растенията, тя прави листата на дантела. След като започнат есенните валежи, поливането трябва да е малко.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Мислете вече за оранжерийните краставици

Отглеждането на краставици в стоманено-стъклени оранжерии може да се осъществява почти през цялата година. Времето на отглеждане зависи от периода, през който трябва да започне плододаването. Производ...

Как се засажда лиана

Вертикалното озеленяване по своето предназначение и характер заема особено място в зеленото строителство. Многогодишните и тревистите лиани могат, благодарение интензивния си растеж, много бързо да ук...

Закалете разсада

Преди да излезе на полето, разсадът трябва да се закали. Така младите растения ще са по-устойчиви на захлаждане, ще издържат на засушаване и на резки температурни колебания. Разсадът трябва системно д...

Защо окапват плодовете на сливата

Тази година това явление се наблюдава на много места. И в моята градина плодовете при сорта Стенлей посиняха и опадаха над 50% още до края на юли. Това явление го наблюдавам за първи път. За първи път...

Начало