Градина » Розмарин

 Розмарин

Младите листенца, макар и с горчив аромат, са ценна подправка. В някои европейски страни не могат без розмарин, особено италианците за блюдата със спагети и пържената риба. Използва се и за супи, сосове, салати от моркови, картофи, зеле. Полезни и вкусни са меките сиренаq поръсени с розмарин. Комбинира се с черен пипер, лук и чесън.
Познат е още от древността, от времето на египетските фараони. Древните египтяни смятали , че растението носи щастие, а древните гърци го носeли като символ на Афродита. В някои западноевропейски народни песни се възпява като доказателство за обич между младите.
Родината на розмарина е районът на Средиземноморието. Културните му видове са разпространени в Южна Европа, Азия и Америка. У нас расте и се отглежда предимно в топлите части на страната и по Черноморието. Използват се младите цъфтящи клонки с листата, които съдържат етерично масло, дъбилни вещества, витамини, алкалоиди, флавоноиди, сапонини и др. Етеричното масло в изсушения розмарин достига до 2% и съдържа много въглеводороди, в частност камфор.

Устройство

Розмаринът (Rosmarinus officinalis) e многогодишно вечнозелено растение. Стъблото е изправено, разклонено, овласено и достига на височина 1,20 м. Долните разклонения са пълзящи. Листата са сребристосиви, линейни, с тъп край и с къси дръжки. Цветчетата са синьо-виолетови или бели, почти приседнали на групичка по 5-6, разположени по крайните разклонения. Семенцата са дребни (1000 броя тежат 1 г). Кълняемостта им се запазва 2-3 години.

Изисквания

Розмаринът е взискателен към топлината и светлината, към влажността на почвата - не много. Във всички страни се отглеждат местни форми.

Размножаване

Размножава се чрез семена и по вегетативен начин. Когато се използва семенното размножаване, се използват 1 г семена за кв.м. Вегетативното размножаване се извършва чрез разделяне на храстите, но предимно се използва размножаването чрез резници. Те се подбират от млади разклонения с дължина 12 см. Засаждат се през есента на редове, като разстоянието между редовете е 25-30 см, а вътре в реда 10-15 см. Поставят се на дълбочина 5-6 см и се покриват с добре разложен тор.
Грижите за маточното насаждение през вегетацията се изразяват в редовно плевене, окопаване и поливане. До есента на следващата година резниците вече са се вкоренили. Те се засаждат на постоянно място през есента или рано напролет. Подготовката на почвата и засаждането на вкоренените резници започва с есенна дълбока оран или мястото се обръща дълбоко с права лопата, като предварително е добре наторено.
Засаждането става на редове при разстояния 80 см между редовете и 20-30 см в реда. Младите растения се загърлят с почва. Всяка година растенията се подхранват с оборски тор.

Грижите

Когато розмаринът се отглежда чрез семена, се полагат повече грижи. Обръща се по-голямо внимание на основната и на предсеитбената подготовка на почвата, на торенето с органични и минерални торове, както и на доброто запасяване на почвата с вода. Тези условия са необходими, за да могат да поникнат нормално дребните семенца и да се получи оптимално гарниран посев. При осигурена достатъчна влажност на почвата семената никнат за 25-30 дни. Грижите за посева са да се окопава, да се унищожават плевелите и редовно да се подхранва с минерални торове.
За свежа подправка надземната маса се прибира, като младите клонки се изрязват и завързват на връзки. За сушене се изрязва през втората година по време на цъфтеж. Младите клонки с листата и цветовете се изсушават на сянка и на проветриво място. От 100 кв. м може да получите 120 до 150 кг свежа надземна маса.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

Съвлак тормози лозя и овошки

Съвлакът се нарича още поветица, повитица, свлак, телеграфче и бяла рокличка. Ботаническото наименование е Convolvulus arvensis. Той спада към групата на кореново-издънковите плевели, извънредно упори...

Засадете лозичките на постоянното им място

Вкоренените резници от културни сортове лози или т. нар. лози на собствен корен трябва да се преместят на мястото за засаждане веднага след приключване на вегетацията през първата година от вкореняван...

Питахая – що за плод е това?

Тези плодове носят още наименования: питая и ягодова круша. Съвременният ареал на разпространение и отглеждане обхваща практически всички страни от тропическия пояс. През последните години са получени...

Как се прави ябълково вино

От плодовите вина най-разпространено е ябълковото вино. В по-големи количества то се произвежда в северните райони на Европа и по-специално в северната част на Германия, Полша, Естония и др., където е...

Начало