Градина » Капризите на грудковата бегония

 Капризите на грудковата бегония

Отглеждам бегония тубероза. Има листа, пъпки, листата обаче се свиват, втвърдяват и покафеняват, а пъпките падат. Как мога да спася растенията?

Вашата бегония принадлежи към групата на грудковите бегонии. Това са бегонии с кратък ефект на цъфтеж, но много обилен в периода на лятото и есента. Разделят се на 3 групи - грудкови бегонии с едри цветове (Begonia tuberhybrida) до 12 см в диаметър цветове, прости или кичести, заострени с назъбен листен ръб листа до 22 см дълги; грудкови бегонии с дребни цветове (Begonia multiflora) - до 5 см в диамутър цветове, прости или кичести и заострени и с назъбен листен ръб листа до 10 см дълги; грудкови бегонии с падащи стъбла (Begonia tuberhybrida pendula) - с тънки, висящи стъбла и цветни дръжки и цветове с големина около 5-7 см в диаметър и крехки листа до 10 см дълги.

Падат ли пъпките, въздухът е сух

Опадане на цветните пъпки може да се причини от сух въздух и много високи температури или недостатъчно поливане на растението. Кафяви и приличащи на хартия листа също свидетелстват за сухост на въздуха и за наличие на преки слънчеви лъчи, попадащи върху растението. При много високи температури и понижена и недостатъчна влажност на въздуха листата на растенията засъхват и се сбръчкват.
Поставете саксията в друг съд или кашпа и около стените и обвийте влажен мъх, който да поддържа постоянна влажност около растението. Също така е добре да се опръсква с вода около него за създаване на необходимата въздушна влажност.

Жълтеят ли листата, поливате с твърда вода

Ако листата жълтеят без да падат, то това значи, че растението се полива с варовита вода. Ако листата жълтеят и падат това означава, че бегонията е поставена на място със силни въздушни течения или е преполято и в почвата му се задържа постоянно вода. При преполиване листата на грудковите бегонии също може да се завиват и да загниват. Листата може да се завиват и да падат, когато растението е поставено на много студено или е в условия на внезапно въздействие на хладен въздух.
За да спасите растението си, трябва да го защитите от хладните течения, да не преполивате и на дъното на саксията да направите задължително дренаж за отцеждане на водата. Поливайте с мека неваровита или дъждовна вода.

Автор: Тонка Маринова

Представяме Ви:

Пазете виното от кафяво пресичане

Кафявото пресичане по същество не е болест, а повреда и от него не се лекува, а предпазва. Не се и забелязва, докато виното е напълно изолирано в добре затворен съд. В съприкосновение с въздуха обаче ...

Летни грижи за младите дръвчета

През есента или през пролетта всеки гледа да посади дръвчета. Докато са още слаби, те се нуждаят от специални грижи през летните жеги. Много важно е да се направи правилен околостволен кръг. Той не ...

Петльови гащи събират пчелите

Лисичината (Corydalis), известна у нас като петльови гащи, е род, който наброява около 320 растения, разпространени в умерения пояс на северното полукълбо. Това са декоративни растения, които не се ну...

Погрижете се за пикирания разсад

Когато пикираният разсад изостава в развитието си, значи е време да го подхраните с минерални торове. Това се отразява много добре както на разсадите за ранно, така и за късно производство. Понякога с...

Начало