Градина » Капризите на грудковата бегония

 Капризите на грудковата бегония

Отглеждам бегония тубероза. Има листа, пъпки, листата обаче се свиват, втвърдяват и покафеняват, а пъпките падат. Как мога да спася растенията?

Вашата бегония принадлежи към групата на грудковите бегонии. Това са бегонии с кратък ефект на цъфтеж, но много обилен в периода на лятото и есента. Разделят се на 3 групи - грудкови бегонии с едри цветове (Begonia tuberhybrida) до 12 см в диаметър цветове, прости или кичести, заострени с назъбен листен ръб листа до 22 см дълги; грудкови бегонии с дребни цветове (Begonia multiflora) - до 5 см в диамутър цветове, прости или кичести и заострени и с назъбен листен ръб листа до 10 см дълги; грудкови бегонии с падащи стъбла (Begonia tuberhybrida pendula) - с тънки, висящи стъбла и цветни дръжки и цветове с големина около 5-7 см в диаметър и крехки листа до 10 см дълги.

Падат ли пъпките, въздухът е сух

Опадане на цветните пъпки може да се причини от сух въздух и много високи температури или недостатъчно поливане на растението. Кафяви и приличащи на хартия листа също свидетелстват за сухост на въздуха и за наличие на преки слънчеви лъчи, попадащи върху растението. При много високи температури и понижена и недостатъчна влажност на въздуха листата на растенията засъхват и се сбръчкват.
Поставете саксията в друг съд или кашпа и около стените и обвийте влажен мъх, който да поддържа постоянна влажност около растението. Също така е добре да се опръсква с вода около него за създаване на необходимата въздушна влажност.

Жълтеят ли листата, поливате с твърда вода

Ако листата жълтеят без да падат, то това значи, че растението се полива с варовита вода. Ако листата жълтеят и падат това означава, че бегонията е поставена на място със силни въздушни течения или е преполято и в почвата му се задържа постоянно вода. При преполиване листата на грудковите бегонии също може да се завиват и да загниват. Листата може да се завиват и да падат, когато растението е поставено на много студено или е в условия на внезапно въздействие на хладен въздух.
За да спасите растението си, трябва да го защитите от хладните течения, да не преполивате и на дъното на саксията да направите задължително дренаж за отцеждане на водата. Поливайте с мека неваровита или дъждовна вода.

Автор: Тонка Маринова

Представяме Ви:

Размножаване на опунцията

Много екзотични плодови растения, в това число и опунцията, лесно се размножават чрез семена. Поставете на ръцете си плътни ръкавици (плодовете са покрити с множество тънки остри влакна, които при съп...

Обичките може да ви изненадат рано-рано

Въпреки препоръките обичките (фуксии) да зимуват на хладно и светло място, много хора нямат възможност да им осигурят подобни условия. Те прибират през есента своите цветя в жилищните помещения, къдет...

Къдравостта по прасковите се лекува сега

Тази болест, къдравост по прасковата, е разпространена из цялата страна. Най-вече страдат дръвчетата в по-хладните и влажните райони. Нищо обаче не гарантира сигурността на прасковите и по другите мес...

Бакла се сее сега

Ако сте пропуснали да засеете баклата във втората половина на октомври и началото на ноември, това може да направите сега - в края на февруари или началото на март. Препоръчваме ви сортовете Хиоска ба...

Начало