Градина » Картофите сладнеят след настинка

 Картофите сладнеят след настинка

Късните картофи се прибират, когато надземната маса е изсъхнала. Това предполага, че клубените са със здрава кожица и значи ще се съхраняват по-дълго.
Подбраните здрави клубени се оставят в тъмно помещение, където може да се поддържат около 4-5°С, а относителната влажност на въздуха е 85 %. Ако температурата е по-ниска - между 0 и 2°С, се получава т. нар. осладняване на клубените. Картофите имат нормален вид, но при консумация сладнят.
Останат ли при температура под 0°С продължително време, клубените измръзват, а после при размразяването във вътрешността им се забелязват светлокафяви петна.
Клубените, съхранявани при по-ниска влажност, губят тургора и се набръчкват. Напротив, съхраняваните при висока влажност са податливи на болести - главно фузарийно гниене.
каре

Във фризера

• Картофите се измиват добре с четка. Бланшират се в кипяща вода и се варят почти до пълна готовност. Охлаждат се, подсушават се и се пакетират в найлонови пликове. Във фризера издържат до 6 месеца.
• Картофите се измиват и се нарязват за чипс. Пържат се в гореща мазнина за 4 минути почти докато станат готови, без да покафеняват. Подсушават се и охлаждат върху хартия. Замразяват се за 30 минути във фризера върху пластмасов поднос, разстлани на един слой. След това се пакетират във фризерните пликове и затворени плътно, се съхраняват до 3 месеца в ледения шкаф.

Автор: Недялка Георгиева

Представяме Ви:

Време е да подстрижите зокума

Възрастните зокуми (Nerium L - олеандър) добре понасят резитбата. Обикновено това се прави на 3 години, през пролетта. Резитбата стимулира образуването на нови клонки, особено в ниската част на растен...

С калий ще приберете по-богата и по-вкусна реколта

Дойде времето, когато печките ще забумтят в къщите, където няма парно отопление. Фамилното огнище, което през зимата ще гори с дърва и други растителни отпадъци, може да произведе около 200 кг растите...

Цикада може да разболее лозата

Какво е това заболяване, което се появява всяка година по едно и също време - края на юни – началото на юли по отделни лози. Листото от краищата става червено, после цялото почервенява и окапва. Грозд...

Балконските цветя искат нова почва всяка година

През зимата на балкона няма много цветя, но сега е моментът да помислим за почвата, в която ще отглеждаме балконски растения през по-топлите месеци, както и за съдовете, в които ще ги засадим. Първото...

Начало