Градина » Картофите сладнеят след настинка

 Картофите сладнеят след настинка

Късните картофи се прибират, когато надземната маса е изсъхнала. Това предполага, че клубените са със здрава кожица и значи ще се съхраняват по-дълго.
Подбраните здрави клубени се оставят в тъмно помещение, където може да се поддържат около 4-5°С, а относителната влажност на въздуха е 85 %. Ако температурата е по-ниска - между 0 и 2°С, се получава т. нар. осладняване на клубените. Картофите имат нормален вид, но при консумация сладнят.
Останат ли при температура под 0°С продължително време, клубените измръзват, а после при размразяването във вътрешността им се забелязват светлокафяви петна.
Клубените, съхранявани при по-ниска влажност, губят тургора и се набръчкват. Напротив, съхраняваните при висока влажност са податливи на болести - главно фузарийно гниене.
каре

Във фризера

• Картофите се измиват добре с четка. Бланшират се в кипяща вода и се варят почти до пълна готовност. Охлаждат се, подсушават се и се пакетират в найлонови пликове. Във фризера издържат до 6 месеца.
• Картофите се измиват и се нарязват за чипс. Пържат се в гореща мазнина за 4 минути почти докато станат готови, без да покафеняват. Подсушават се и охлаждат върху хартия. Замразяват се за 30 минути във фризера върху пластмасов поднос, разстлани на един слой. След това се пакетират във фризерните пликове и затворени плътно, се съхраняват до 3 месеца в ледения шкаф.

Автор: Недялка Георгиева

Представяме Ви:

Използвайте бира срещу голите охлюви

Голите охлюви живеят във влажна среда. Обитават местата с по-голяма почвена и въздушна влажност, с по-гъста растителност, огрявани недостатъчно от слънцето. Те са многоядни, но най-често се появяват п...

Ароматният бъз – предшественик на знойното лято

Нацъфтелият ароматен и полезен за здравето бъз сега ни радва и с предупреждението, че настъпва знойното лято. Даже и най-мрачните и дъждовни дни не могат да затъмнят блясъка на слънчево жълто-белите ц...

Бито мляко срещу краставичната мозайка

Обикновенната краставична мозайка е вирусна болест, която напада растенията във всяка възраст. Признаците се появяват по младите листа, те са по дребни, грапави, мозаечно прошарени, завити по перифери...

Съвлак тормози лозя и овошки

Съвлакът се нарича още поветица, повитица, свлак, телеграфче и бяла рокличка. Ботаническото наименование е Convolvulus arvensis. Той спада към групата на кореново-издънковите плевели, извънредно упори...

Начало