Снегът пo раменете
В древен Китай лекували пърхота със смес от мед и оризово брашно. В средата на 19 век англичанките изплаквали косите си с подсолена дъждовна вода. Вече преполовихме първото десетилетие на новия век, но това не означава, че старинните рецепти за борба с неприятното страдание са излезли от употреба. Или че нямат ефект.
За какво става въпрос?
Кожата ни се обновява постоянно, като на мястото на старите клетки се появяват млади. При нормални обстоятелства процесът протича толкова естествено, че изобщо не си даваме сметка за него - изживелите времето си микроскопични частици кожа просто се отмиват от главата заедно с шампоана. Понякога обаче настъпва истинска „демографска криза": клетките остаряват свръхбързо, а организмът не успява да „отгледа" нови, с които да ги замени. Образуват се неестетични люспи, т. е. стига се до диагнозата пърхот или себорея. Причина за нежелания дисбаланс могат да бъдат стресът, недостигът на витамини, неправилните грижи. И ред други неща.
Предпазни мерки
• Мийте косата си с топла вода с оптимална температура 37 градуса.
• При оформяне на прическата със сешоар ползвайте специални средства за термозащита.
• Не злоупотребявайте с боядисването.
• Към трайно къдрене прибягвайте не по-често от два пъти годишно.
• Ако се харесвате с кок или на конска опашка, давайте възможност на косата да си почине и поне през почивните дни я разпускайте свободно.
• Крийте глава от слънцето не само на плажа, но и в града.
Първи признаци на себореята
Обикновено се започва с чувството на сухота или на стягане в скалпа. На този ранен етап може да се мине само с профилактични средства, чиято основна задача е да омекотят кожата на главата.
Подходящи за целта са етеричните масла от хвойна и кедър. 2-3 капки се разтриват между дланите и с тях се масажира цялата глава. Бъдете сигурни, че правите ли това редовно, ще активизирате кръвообращението, ще заздравите корените на косата, ще й придадете блясък и сила и няма да оставите ни най-малък шанс на себореята.
Ако проблемът е отскоро
Смесете 2 чаени лъжички мед, също толкова масло от репей и 2 жълтъка. Втрийте в кожата на главата, след 40 минути измийте. Напълно е възможно пърхотът да изчезне с първото прилагане на маската. За да закрепите резултата обаче, трябва да прибягвате до нея веднъж седмично в продължение на месец. Като допълнителна грижа използвайте етерично масло от чаено дърво, Втривано всеки ден в корените, то действа като антисептик, унищожаващ бактериите, предизвикали появата на себорея.
Haй-вкусният (и, уви, най-скъп) начин да се избавите от пърхота
Става въпрос за обливането с прясно изцеден ябълков сок. В него има много антиоксиданти и минерали, които правят косата еластична и блестяща, а кожата на главата - здрава. Когато постигнете желаното, повтаряйте процедурата още 2-3 седми-ци с профилактична цел.
„Направи си сам"
Няма да сбъркате, ако замените шампоана, който обикновено използвате, с миещ продукт, приготвен от самите вас. Залейте с вряла вода половин чаша сушена коприва и половин чаша розмарин, изчакайте 20 минути. Прецедете, добавете 60 мл течен сапун, 1 чаена лъжичка бадемово масло, 15 капки розово, сока на 1 портокал и 1 супена лъжица водка. Мийте косата си само с тази смес, но не забравяйте да я изплаквате с голямо количество вода.
Ако пърхотът ви напада редовно
Консултирайте се с дерматолог - причините за страданието невинаги са очевидни, а и себореята е само отражение на цял куп заболявания на вътрешните органи. Ако сте сигурни, че козметичният дефект е следствие на претовареност в работата, лоши отношения с колегите или близките, започнете да прилагате една стара френска рецепта. 2 супени лъжици листа от коприва се заливат с чаша вряла вода, оставят се така 15 минути и се прецеждат. Обливайте косата си с настойката след всяко измиване, после увивайте глава с хавлиена кърпа. Дръжте я 10 минути, за да могат полезните вещества да проникнат в структурата на косъма,
Автор: Татяна Стоянова