Сигурно сте виждали как от малка висяща кошничка стърчат мощни зелени еленови рога. Това е забележителната папрат платицерум (Platycerium) – най-едрата, най-необикновената и най-красивата от папратите. Името й идва от гръцки и означава широки рога.
Платицерумите се отнасят към семейство Папрати (Polypodiaceae) и включват само 7 вида. Всички те растат в горите на Югоизточна Азия и Австралия.
Както всички папарати, и това растение има два вида листа: стерилни и спороносни. Стерилните растат в долната част и са плоски, закръглени, подредени керемидообразно. Те образуват нещо като фуния, в която се събират вода и хранителни вещества. От средата на фунията израстват спороносните листа – дълги, нарязани, по тях могат да се забележат зреещите спори. Те са насочени на всички страни и придават на растението неповторим и особено ефектен облик.
Еленовите рога достигат на височина до 25 см, а разперените и увиснали листа са дълги около 50-60 см. В течение на годината израстват 2-3 нови листа.
Най-добре расте на светло, но не слънчево място. Оптималната температура е 18-20 градуса. Зле се отразяват температури под 15 и над 24 градуса. Преди поливането почвата трябва да е добре изсъхнала. Най-добре е саксията да се потопи за 15 мин в съд с вода, за да може почвата да се напои добре. Веднъж месечно е добре във водата да се разтвори минерален тор.
Платицерумът добре понася стайния въздух, но харесва пулверизирането 1-2 пъти седмично, при което се почистват и листата. Те не бива да се мият с кърпа, тъй като се премахват късите косъмчета, с които са покрити и които помагат на растението да се справи със сухия въздух.
Възрастните растения не се пресаждат, освен в случаите, когато трябва да се смени съдът поради естетически съображения – например от саксия върху корен.
Пожълтелите и изсъхнали стерилни листа не се премахват, а се оставят да паднат сами. Пожълтелите спороносни листа обаче се изрязват от основата.
За размножение на платицерума могат да се използват кореновите издънки, които се появяват понякога. Засаждат се в специална почва за папрати.
Тайните на успеха
Светлина: Разсеяна.
Вода: Само когато почвата добре изсъхне.
Влажност на въздуха: Няма претенции.
Подхранване: Веднъж месечно.
Малко растения могат да се сравняват с хелиантемума по изобилие от дълготрайни бели, жълти, розови, оранжеви или червени цветове през лятото. Всеки цвят живее само ден-два, но непрекъснато се появяват...
Огненочервеният костус от семейство Костусови (Costaceae) идва от горите на Южна Бразилия. Представлява многогодишно растение, високо до 50 см. По изправените стъбла спираловидно са разположени тъмноз...
Голямо конусовидно дърво, което на пръв поглед може да се сбърка с клен. Наделените му листа се редуват на клончето, а при клена листата са разположени едно срещу друго. Дървото е най-красиво наесен, ...
Разпространено растение за цветния бордюр. Цъфти в края на лятото с жълти съцветия, но често е много високо, има вид на плевел. С. канадензис се среща най-често, но има и много по-добри хибриди. Всичк...