Лечебни рецепти » Колитите

 Колитите

Колитът е остро възпаление на дебелото черво, което е сравнително често както у деца, така и у възрастни хора. Той се причинява от различни инфекциозни агенти (коли-бактерии, салмонела, шигела), от протозои (амеби), от диетични грешки, от химични отрови, които се елиминират или всмукват от дебелото черво. Острият колит много често е съпроводен от остър ентерит (колиентерит).
Заболяването започва остро, със силни коликообразни болки по хода на дебелото черво, тенезъм с чести позиви за дефекация. Появява се диария, като многократно се изхождат течно-воднисти или кашави шуплести изпражнения, които понякога са примесени със слуз и кръв. Много често телесната температура се повишава до 38 градуса С. Болните са отпаднали, обезводняват се за няколко часа. Езикът е зачервен и сух. Артериалното налягане се повишава.

Какви диета се назначава?
Има ли забранени храни?


Назначава се строга щадяща диета, съставена от пюрета и течности. Подходящи са пюретата от картофи, овесени ядки, шипки, ябълки, моркови, оризова каша, тиква, нишестета, яйчен белтък. Забраняват се месо, мазнини от животински, млечен и растителен произход. Препоръчва се употребата на леки чайове (шипка, липа, лайка и т. н.) със сухар и слабо подсладени. Забранява се употребата на алкохол и цигари. За няколко дни болният се поставя на легло. Прилагат се антибиотици, химиотерапевтици (включително сулфагванидин, хлорквиналдол) , спазмолитици, отболяващи средства.
Прогнозата на острия колит е благоприятна. При активно лечение той обикновено минава за 7-10 дни. Изходът за усложнения остър колит зависи от основното инфекциозно или паразитно заболяване, което е причинило остро възпаление на дебелото черво.

Подуването на корема ли е
основният признак при хроничната форма?


Хроничният колит представлява възпаление на лигавицата на дебелото черво, причинено от различни видове бактерии, амеби, хелминти (глисти), токсични вещества (олово, живак), периодични диетични грешки, термични и простудни, алергични и други фактори.
Най-честия признак е коликообразна коремна болка, различна по време, сила и локализация. Обикновено болката се усилва преди дефекация (изхождане по голяма нужда) и отслабва след нея. Болните се оплакват от тежест и подуване на корема, куркане на червата, където се образуват много газове. Често настъпват диария и запек с редуване. Запекът е по-чест у лица, водещи заседнал живот.
Лечението е консервативно. Назначава се подходящ диетичен и хранителен режим, както при другите чревни заболявания от възпалителен произход. По показание се прилагат антибактериални средства (антибиотици, химиотерапевтици), спазмолитици, болкоуспокояващи лекарства. При подходящи случаи се препоръчва балнео- и климатолечение, топлинни физикални процедури.
Ако се спазва назначеният лечебен режим, прогнозата на хроничния неусложнен колит е благоприятна.
За да не се стигне до тази хронична форма, трябва да се избягват и отстраняват предразполагащите фактори и заболявания, които увреждат дебелото черво.


С медикаменти или с операция се лекува
улцерозният хеморагичен колит?


Улцерозният хеморагичен колит (ХУХК) е неинфекциозно заболяване (приема се, че то е автоимунно). Може да започне остро, но е възможно да се развие и постепенно. Характеризира се с язвено-гнойно възпаление на дебелото черво, което често рецидивира. Възпалителният процес обхваща цялото дебело черво или част от него. Лигавицата на червото е зачервена, оточна, покрита със слуз и язви, които са с различна големина. При по-тежки случаи язвите са свързани една с друга. Болестта засяга предимно по-млади хора, на възраст между 20 и 50 години, като двата пола са почти еднакво засегнати. Обособяват се главно три форми на протичане: лека, тежка и мълниеносна.
При леката форма са налице чести позиви на дифекция, с диария или запек. В изпражненията понякога се установява кръв. Общото състояние на болните е добро. Болестните признаци продължават от един до три месеца, след това настъпва видимо продобрение за месеци и години.
При тежката форма се явяват чести и мъчителни позиви за дефекация (тенезъм). Изпражненията са кашави или воднисти, примесени със слуз и кръв. Телесната температура се покачва. Болните са без апетит и отслабват на тегло. Развива се анемия.
Мълниеносната форма започва внезапно и бурно, с чести болезнени позиви за дефекация. Изпражненията са воднисто-кашави, с обилни примеси на слуз, кръв и гной. Болните бързо и рязко отслабват на тегло. Кожата и видимите лигавици са сухи, телесната температура се повишава до 39-40 градуса С. Настъпват тежки усложнения - големи чревни кръвоизливи, пробиви на чревната стена, развитие на перитонит.
Лечението на ХУХК е консервативно и оперативно. Прилага се подходящ диетичен режим, както при други хронични възпаления на чревни заболявания. При по-тежки форми се назначават кръвоспиращи средства, преливания на кръв или кръвозаместителни средства. Когато кръвоизливът е неовладяем и има пробив на язва се предприема оперативно лечение. Само при леки форми се назначават цитостатици и кортикостероиди.
Прогнозата е сериозна. При животозастрашаващи усложнения и забавена оперативна намеса тя се влошава.
Профилактиката е както при болни от хроничен колит.

Автор: recepty.bg

Представяме Ви:

Биопрогноза за периода 15-21 март

Продължава да е налице висока честота на разпространение на вирусни инфекции на дихателните пътища. От полза в подобни случаи ще бъде приемането 2-3 пъти дневно на по една капсула от растителния проду...

Биопрогноза 23-29 ноември

Ако в началото на периода се чувствате психически пренапрегнати и раздразнителни и имате проблеми със съня, причина за това ваше състояние може да бъде въздействието върху нервната ви система на лунат...

Грузински лек за сърцето на Сталин

Грузинските лечители от край време се славят със своите рецепти за здраво сърце. С тях те лекували различни сърдечни проблеми, включително и порок на сърцето. Казват, че дори Сталин се доверявал на гр...

Защо кожата на бедрото ми изтръпва?

Искам да споделя, че често, а понякога и постоянно, изтръпва и сякаш гори кожата на външната страна на лявото ми бедро? Като го пипам – сякаш е безчувствено. Напоследък усещам същото и в дясното си бе...

Начало