Лечебни рецепти » Левокамерна хипертрофия

 Левокамерна хипертрофия

Хипертрофията на лявата сърдечна камера е важен и рисков фактор при хипертониците, недостатъчно известен и оценен. Лявата половина на сърцето (стомахчето, от което изхожда аортата) е по-мощната и работещата част на сърцето. Когато тя се натоварва (както е при хипертония, но причините могат да са и други - физическо обременяване, спорт, други заболявания) първата реакция е адаптационна и се изразява в удебеляване на стената (предимно преградата на сърцето или задната стена на камерата).
В началото това става за сметка на обема - кухината се увеличава. Но постепенно се появяват структурни промени - разрастват се мускулните влакна и колагенът. Така се стига до хипертрофията на лявата камера. Това е стремежът на организма да се справи сам с натоварването и стреса върху сърцето и има известен компенсаторен характер. Но ако не се вземат адекватни мерки, хипертрофията продължава и се оформя вече като отделна болест, което увеличава риска от усложнения.
Честотата на левокамерна хипертрофия при болните с високо артериално налягане е значителна, но зависи от много фактори: възраст, пол, наднормено тегло, начин на живот и лечение. При мъжете честотата е от 10 до 30 %, при жените е по-малко. Доказано е, че при хората с наднормено тегло и при по-възрастните хипертоници страданието е по-често. Неконтролираната и нелекуваната хипертония също причинява левокамерна хипертрофия.

Какви са рисковете, свързани с нея?

• Най-честа е аритмията (предимно екстрасистоли, изхождащи от лявата камера).
• Друг важен риск е намаленият резерв на собственото сърдечно кръвообращение (кръвоснабдяването не съответства на увеличената мускулна маса). Това причинява исхемична болест на сърцето.
• Трети риск е намаленото пълнене с кръв на лявата камера. Това се обуславя от намаления контрактилитет на мускула и отслабената помпена функция. Именно сърдечната недостатъчност се дължи на това (тя е по типа на застойна сърдечна недостатъчност).

Важно е по-ранното откриване на и своевременното адекватно лечение

Необходим е правилен подбор на медикамент. Подходящи са няколко групи медикаменти: бетаблокери (дилатроид, корвитол, беталок и т.н.), но те са с ограничено приложение при възрастни.
Калциевите антагонисти (верапамил, престарици) - повлияващи хипертонията ритъмните нарушения и левокамерната хипертрофия.
Диуретиците (особено добър е тертензиф SR - без диуретично действие, подходящ при възрастни).
Медикаментите, повлияващи метаболизма на сърдечните клетки и кръвоносните съдове на сърцето, са медикамент на избор в днешно време (например предуктил MR).
За контрол на левокамерната хипертрофия препоръчваме периодично проследяване на заболяването чрез електрокардиограма и ехография.

Автор: д-р Ани Георгиева

Представяме Ви:

Биопрогноза за периода 18 - 24 май

През разглеждания от нас период е възможно да има леко влошаване на здравето при някои от артритно болните. Важно за хората със ставни заболявания е да ограничат консумацията на животински мазнини, на...

Биопрогноза 8-14 юни

През периода е възможно да има известно влошаване на здравето при страдащи от бъбречно каменна болест. Най-важното в подобни случаи е да се приемат достатъчно течности. Особено препоръчителни са чайов...

Зачестяват оплакванията от киселини и болки в стомаха

Очакваните на 20.11. магнитни бури могат да станат причина за зачестяване на пристъпите от главоболие при хора с мигрена. Най-важното по време на мигренозна атака е да се спазва постелен режим в стая,...

Биопрогноза 27 юли - 2 август

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащите от хроничен бронхит. От полза при възпаление на дихателните пътища ще бъде пиенето на чайове от цветове от лайка, лопен и черен ...

Начало