Не може да се каже все още, че са изяснени напълно причините за образуването на жлъчните камъни. Важна роля имат нервната система, възпаленията, застоят в жлъчните пътища, прекомерната употреба на мазнини, проблемите в холестериновата обмяна и колоидното равновесие. Смущенията в централната и вегетативната нервна система водят до нарушения в обмяната. Застоят на жлъчка благоприятства развитието на възпалителните процеси, които придизвикват промени в епитела.
Причинителите – холестерол и билирубин
Холестеролът и билирубинът се намират в жлъчката като пренаситени разтвори. Следствие на настъпили смущения или промени в организма и чернодробната функция, примерно дори при бременност, затлъстяване и други, холестеролът и билирубинът се утаяват, давайки началото на жлъчните камъни. Те се образуват първично в жлъчния мехур или в чернодробните жлъчни пътища, откъдето попадат в него.
Видове
Камъните биват различни на големина, някои са ситни като пясък, почти невидими с човешко око, други достигат размер на грахово зърно. По състав специалистите ги делят по различен начин, но старата медицинска школа в България ги определя като холестеролови, пигментни и смесени. Жлъчните камъни, свързани с утаяването на холестерол, казано по-опростено, се наричат холестеролови.Те са бялосиви и жълтеникави, меки, леко трошливи, единични или 2-3 на брой.
Пигментните са тъмнокафяви до черни, с грапава като на малина повърхност и твърда консистенция, състоят се от жлъчни соли, билирубин, а понякога и холестерол, както и са множествени. Смесените се срещат най-често. Те съдържат холестерол, билирубин и калций.
Страдащите жени са повече от мъжете
Това е свързано с т. нар. гръдно дишане при жените, с промените, които се извършват в женското тяло, примерно климактериум или бременност, при която нивото на холестерола се увеличава, а с напредването на възрастта, тялото се окръглява, а мускулатурата на вътрешните органи, в това число на жлъчния мехур, става по-вяла и се съкращава по-бавно. Така се появяват много дисбаланси, с които организма не винаги може да се справи. Освен това, когато се яде по 1-2 пъти на ден, жлъчката се застоява, а и при съчетаване с липса на движение, се завишава нивото на неблагоприятните фактори.
Профилактика и лечение
След 40 години трябва да се спазват основни правила: постоянно движение, често, но оскъдно хранене, избягване на животински мазнини, мазни продукти, пържено, високомаслени млечни произведения, алкохолни напитки и други.
Медицината вече може да разбива камъните (ударна холелитотрипсия), но това се прилага само при добро съкращение на жлъчния мехур. Обикновено лечението е хирургическо, а по-щадящо е, когато се прилага лапарископическия метод, при който се правят малки разрези и камъните се отстраняват.
Паркинсонова болест, Паркинсон, Паркинсонов синдром и Паркинсонизъм, са названия на една и съща клинична картина. За всичките е характерен така нареченият Паркинсонов синдром, изразяващ се в хипокинез...
По – сериозни здравословни проблеми могат да имат страдащи от хроничен или често повтарящ се цистит. Важно при склонност към пикочни инфекции е ежедневно да се изпиват поне 1,5 – 2 литра течности, кат...
Цъфтежът на редица растителни видове вече създава сериозни здравословни проблеми на много от хората със сенна хрема. За стимулиране на противоалергичната защита, независимо от алергичния причинител, щ...
През периода е възможно да зачестят оплакванията от болки и чувство за тежест и дискомфорт в областта на подбедриците при страдащи от разширени вени. С профилактична цел, а и при настъпили вече оплакв...