Градина » Бъдете внимателни с присадените дръвчета

 Бъдете внимателни с присадените дръвчета

На първо място, трябва да следите дали се появяват издънки под мястото на присаждане, които бързо и обилно могат да се развият. Те трябва задължително да се премахват, иначе могат да угнетят културния филиз.
Когато едногодишните филизи, които са израснали върху облагородените клонки, се развият и достигнат дължина например 13-15 см, трябва да отслабите или напълно да премахнете връзката (ако клонките са достатъчно дебели и срезовете са сраснали напълно). Мястото на облагородяване трябва да замажете задължително със замазка. Ако закъснеете с отслабването или свалянето на връзката, то бързорястящите филизи не само на дължина, но и на ширина, ще бъдат стегнати от нея и това може да доведе до пречупване или до загиване на присадката. Ако прекаленото стягане вече се е случило, има един хитър начин да спасите клонката - на мястото, където е връзката, направете един надлъжен разрез в кората с нож на малка дълбочина.
Още една опасност за скоро присадените дървета представлява повишената чупливост, особено в първата половина на лятото. Тогава срастването между двете части не е много силно и за да избегнете неприятности, облагороденият клон трябва да се привърже към друг по-високо разположен или да се направи шина от пръчици.
Често в горещината растежът на облагородената клонка се забавя и затруднява. За да се избегне негативното влияние на слънчевите лъчи и сухия въздух, можете да омотаете мястото на присаждане със светла пергаментова хартия.
Понякога, за минимализиране на риска от загуба, на една клонка се поставят няколко калема от един и същи сорт. Често не всички се хващат, но ако това се случи, то най-добре е да изберете най-качествено развиващия се филиз, а останалите да премахнете или да прищипете върховете им на 15-20 см.
На следващата година обикновено през пролетта се съкращават клонките до една трета, за да се формират пълноценна дървесина.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Опасна гъба напада овошките

Защо клонките на дръвчетата в моята градина почервеняват, а след това изсъхват? Преди всичко дърветата във вашата градина вероятно са нападнати от гъбична болест, която се нарича цитоспороза. На...

Резитбата си иска майстора

Резитбата е едно от най-специфичните и най-трудно за провеждане мероприятия, особено от любителите овощари. Когато своевременно и правилно се извършва, то може да окаже силно положително влияние върху...

Настанете Дебелата Мара на слънчево място

Седумът, който произхожда от Китай и Япония, е познат у нас с името Дебела Мара. Месестите му стъбла достигат 55-60 см височина. Разклоняват се и оформят пищна туфа. По цялата им дължина срещуположно ...

Бълхи изсмукват сока от крушите

Крушите често се нападат от обикновената крушова бълха. Презимувалите насекоми излизат рано напролет при температура 2,5°С, а при 10°С снасят до 40 яйца дневно в основата на пъпките, по цветовете и по...

Начало