В групата на ранните зеленчуци влизат спанак, салата, репички, лук и чесън за зелено. Тези култури се характеризират с къс вегетационен период и слабо развита коренова система. Това ги прави много взискателни към почвените условия и хранителния режим, при който се отглеждат.
Тези култури се отглеждат при сравнително неблагоприятни условия - къс ден, голям брой облачни дни, ниски температури и висока влажност.За кратък период от време те усвояват необходимите им хранителни вещества. Всичко това оказва влияние върху храненето им, а оттам и върху размера и качеството на добива.
При отглеждането им трябва да се избягват студените, тежки по механичен състав и кисели почви. Тези зеленчуци се развиват най- добре на песъкливо-глинести или глинесто-песъкливи почви, с неутрална или близка до нея реакция на почвения разтвор.
Оптималните торови норми се определят въз основа на резултатите от агрохимични анализи. Като примерни могат да се използват норми от 1,5-2 кг амониева селитра на 100 кв. м, 1-1,2 кг троен суперфосфат и 1-1,5 кг калиев тор. Добре реагират и на органично торене с 200- 333 кг на 100 кв. м угнил оборски тор.
Органичните, фосфорните и калиеви торове се внасят с основната обработка на почвата. Азотните торове се внасят обикновено на два пъти - половината преди засяването или разсаждането и другата половина като подхранване с първото окопаване.
Ако тези култури се отглеждат след добре торен предшественик, може да не се тори с оборски тор, фосфорни и калиеви торове.
При необходимост може да се извърши и листно подхранване, като стриктно се спазват указанията, дадени на етикетите.
Когато ябълковите дървета вече дават плод, не е задължително площта край него да е черна угар. Без да се притеснявате, може да засеете многогодишни житни и бобови треви - детелина, райграс, тимотейка....
Надлъжното завиване на листата на розата е много характерна повреда, която се причинява от розената листна оса Blenocampa pusilla. Тя е разпространена във всички европейски страни и е много познат неп...
Кротонът (Codiaeum veriegatum) се отглежда трудно. Красотата му се поддържа, като му се осигурява постоянна температура през цялата година около 18-20ºС и висока въздушна влажност. Не бива да...
Зимуващите марули и главести салати презимуват на открито най-добре във фаза розетка с 8-10 листа. При по-ниски температури лехите се покриват с полиетиленови тунели или парникови рамки, за да се уско...