Градина » Фикус

 Фикус
Ficus

В рода на фикусите (декоративни смокини) има внушителни дървета и ниски катерливи растения, а от 19 в. насам неизменен любимец е Ф. еластика. Преди се е отглеждал само Ф. еластика с по-тесни листа, но този старомоден сорт сега е заменен от по-привлекателните Ф. еластика едкора и Ф. еластика робуста. Изцяло зелените форми са много по-лесни за отглеждане от пъстролистните. Най-опасно при фикусите е преполиването. От време на време измивайте листата.
Фикус бенжамина става все по-популярен, защото е прекрасно единично растение за съвременния дом. листата му не са големи, но повече прилича на дърво и е по-елегантен от Ф. еластика.
Катерливите видове са много по-малки… и по-трудни за гледане, защото им трябва влажен въздух и равномерно овлажнявана почва.

Видове

Храстовиден
Ф. диверсифолия (Ф. делтоидея) е бавнорастящ храст, който достига височина 90 см. Листата имат малки кафяви петънца, а големите колкото грахови зърна плодчета се появяват през цялата година. Ефектни са, но не се ядат.

Катерливи
Като се каже “фикус”, всички си представяме Ф. еластика, но има и ниски пълзящи и катерливи видове. Ф. пумила създава гъст зелен килим и е едно от най-подходящите растения за покриване на почвата в стайни условия – стъблата се прилепват към всяка валжна повърхност и се катерят без проблем по тръба, обвита с мъх (потос). Разновидността минима има по-малки листа, а листата на вариегата са на бели петна. По-нови сортове са Rikki и кремавият по краищата на листата Sunny. Ф. радиканс (Ф. сагитата) има по-големи листа, накъдрени по края – популярният вид е вариегата с кремави карища.

Тайни на успеха

Температура: Умерено топло – минимална 13°С през зимата.
Светлина: Ярко осветено място за дървесните видове, частична сянка за останалите. Ф. еластика понася няколко часа слънчева светлина всяка сутрин, но това е фатално за катерливите фикуси.
Вода: Поливайте внимателно; при дървесните видове почвата трябва да просъхва между отделните поливания; катерливите видове се нуждаят от повече вода; използвайте хладка вода, а през зимата поливайте много малко.
Влажност на въздуха: От време на време пулверизирайте листата през лятото; за катерливите това е много важно.
Пресаждане: Избягвайте честото пресаждане; пресаждайте напролет на всеки две години, докато растението стане твърде голямо.
Размножаване: Направете стъблени резници през лятото, ако стъблата не са вдървенели; използвайте стимулатор за вкореняването и осигурете топлина на субстрата; може да направите въздушна отводка за някои сортове дървета.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Подгответе каланхоето за цъфтеж

За да цъфти каланхоето, са му необходими двадесет денонощия, в които дължината на деня е девет часа. През зимата няма проблем - денят е достатъчно кратък. Обаче през останалите сезони не е така. А хор...

Как ябълките да останат здрави без препарати

Съхранението на ябълките през зимата е свързано с изпълнението на няколко условия: Първото от тях е те да бъдат обрани навреме. Презрелите плодове не могат да се запазят задълго. Месото им придобива...

Десертното грозде се нуждае от хумусни почви

Десертните сортове лози предявяват по-високи изисквания към почвата в сравнение с винените. Те се развиват по-добре на по-дълбоки и свежи почви, които не са тежки и сбити, а са по-богати на хумус и с ...

Калеми за присаждане се събират през зимата

Пролетното облагородяване се извършва обикновено през март. Калемите за присаждане се събират като правило през януари. Те трябва да бъдат автентични, нормално развити, запасени с резервни вещества, с...

Начало