Храстчето с красивото име произхожда от Южна Европа. То е измежду вечнозелените представители на семейство Устоцветни. В родината си израства като двуметров храст, който се използва за жив плет или като украшение на алпинеуми. У нас не е гарантирано, че ще издържи зимата на открито, затова най-често расте в саксия.
Дребните кожести игловидни листа на розмарина са сребристи на цвят, гъсто разположени и много ароматни. Цветовете са бели, розови или небесносини, събрани в съцветие метлица. От тях се извлича етерично масло, което се използва широко в медицината и парфюмерията. Листата са любима подправка в страните от Средиземноморието, а напоследък все по-често се използват и у нас.
Ако осигурим много топлина и светлина, дори припек на своя розмарин през лятото, той няма да ни притеснява с особени капризи. Трябва да се полива редовно и обилно, при недостиг на влага долните листа пожълтяват и окапват.
През пролетта, есента и зимата растението предпочита да обитава светъл перваз в прохладно помещение. Оптималната температура тогава е 5-15 градуса, при нея добре почива и през лятото цъфти обилно, а храстчето се запазва компактно. Полива се умерено, но редовно, като се внимава да не се задържи излишна вода.
През пролетта се извършва подрязване, като се оставят 3-4 междувъзлия от миналогодишния прираст. Така се постига добро разклоняване и стъблата се предпазват от оголяне.
Ако имаме възможност, за лятото е добре да засаждаме розмарина в градината на слънчево и заветно място. Ако нямаме градина, трябва да го пресаждаме в ранна пролет в нова почва, катоо определяме големината на саксията в зависимост от разрастването на кореновата система. Почвата трябва да е пропусклива и богата, да съдържа по-голямо количество прегорял оборски тор и варовик. В периода на активен растеж и по време на цъфтенето редовното подхранване, като се редуват органични и минерални торове, се отразява много благоприятно.
Размножаването на розмарина може да стане със семена, чрез отводи, чрез резници и с разделяне на храста. Семената се засяват през февруари-март, получените млади растения зацъфтяват на втората година. Резниците се правят от едногодишни клонки, с дължина 10 см. Те се вкореняват лесно в хранителна почва.
Розмаринът е едно от любимите растения за бонсои. От него лесно се формира миниатюрно дръвче с гъста корона. Счита се, че това растение предпазва обитателите на дома от безпокойство и безсъние.
Тайните на успеха
Светлина: Много светлина, дори припек през всички сезони.
Вода: През лятото се полива често и обилно, през зимата – умерено.
Влажност на въздуха: Няма претенции.
Подхранване: От март до септември.
Коледничето или още коледен кактус (Schlumbergera truncatus, синоним Zygocactus truncatus) също се подготвя за цъфтеж от октомври. Напомняме, че за разлика от други представители на семейството, колед...
Водният лук се отглежда след рано прибиращи се зеленчуци – спанак, салати, репички. Семената за разсада се засяват през март на открити лехи с ширина 1 м, които се правят високи при по-тежки почви и н...
Ако искате да обогатите градината си с боровинка, то можете да вземете зрели резници от храста и в ранна пролет те да се вкоренят в парник или тунел. За да се сдобиете с резници, то изберете здрави...
Кореновата система на саксийните цветя се развива в малък обем почва, поради което тя трябва да е обогатена с хранителни вещества. Освен това саксийните цветя имат по-големи изисквания към почвата, от...