Градина » Каменоломка

 Каменоломка
Saxifraga stolonifera

Каменоломката от семейство Каменоломки (Saxifragaceae) е обичано стайно растение, въпреки че не грабва погледа веднага. Българското й име е буквален превод на ботаническото – “saxum” – скала, и “frango” – чупя. Някои любители я наричат още квачка с пиленца заради множеството дъщерни розетки, които образува. Тя няма ярки листа и пищни цветове, но в умели ръце може да създаде изискан стил в дома.
Каменоломката е пренесена от каменистите планини на Китай и Япония. Листата й са събрани в гъста розетка. Те са закръглени, двойно назъбени и имат дълги дръжки. Долната им повърхност е червеникава, а горната – зелено-кафява и е изпъстрена с бели жилки. Цветовете са събрани в метличесто съцветие. Те са сравнително едри и бели на цвят. Всички части на растението са гъсто покрити с власинки.
Младата каменоломка, посадена в плитък, но широк съд, нараства бързо и скоро започва да образува детки – малки розетки, увиснали на дълги стъблени повлекла. Всяка от тях при допир с почвата се вкоренява без усилия и на свой ред дава живот на следващо поколение розетки. Можем да отделяме розетките и да ги използваме като самостоятелни растения, но можем и да ги оставим да растат. В такъв случай след известно време ще получим великолепна каскада от стремящи се надолу розетки.
Каменоломките обичат каменистата, достъпна за въздуха почва, към каквато са привикнали в родните си планини. Въпреки че поначало са светлолюбиви, те се развиват пълноценно и на сенчести места, а за северни помещения са направо великолепна украса. Презимуват отлично при нормална стайна температура, а през лятото предпочитат отворените прозорци. Може да се изнесат и на балкона или в градината. През лятото се поливат обилно, но само след пълно просъхване на горния почвен слой в саксията. През зимата водата се намалява, но пак се полива редовно. Ако въздухът в помещението е много сух, е полезно да се пулверизира.
След обилен цъфтеж майчините растения силно се изтощават и постепенно губят декоративносттта си. В такъв случай е лесно да се подновят, като се вкоренят нови розетки.
Каменоломките са силни растения, които рядко боледуват. При сух въздух се нападат от паяжинообразуващи акари, срещу които помага по-честото пулверизиране.

Тайните на успеха

Светлина: Расте с успех при всякакво осветяване.
Вода: През лятото обилна, през зимата оскъдно поливане.
Влажност на въздуха: Предпочита по-влажен въздух.
Подхранване: През лятото с разтворими минерални торове.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Побързайте да разсадите доматите

Краят на март - началото на април е крайният срок за разсаждане на доматите. Оформете кавали на разстояние 80 - 90 см между тях . Високостъблените сортове ще засадите на 35 - 40 см между растенията. ...

Тикви сейте след 20 април

Тиквата се развива нормално и дава плод при температура 22-28 градуса. Семената й поникват, когато термометърът трайно показва над 14 градуса. Растението е чувствително и на най-слабите пролетни слани...

Огненият пригор може да унищожи овошките

Огненият пригор е бактериално заболяване и се разпространява много бързо. Само за една вегетация може да порази 60% от дървото. Възможно е и напълно да го унищожи. За първи път болестта е установена у...

Как да приготвим бордолезов разтвор

За приготовление на бордолезов разтвор е прието и се прилага определено съотношение на съставните части. За да се приготви 1% бордолезов разтвор са необходими 1 кг син камък, 0,750 кг негасена вар или...

Начало