Градина » Монстера

 Монстера
Monstera

М. делисиоза е любимо растение от години. При правилни грижи младите растения (понякога погершно продвани като филодендрон пертузум) скоор развиват големи листа, които са перфорирани и дълбоко врязани. Нужна е здрава подпора, тъй като стъблата достигат дължина (височина) 6 м. Ако искате да имате високо растение с гигантски листа, трябва да се грижите за въздушните корени – заравяйте ги в почвата или използвайте тръба с мъх. През зимата е много важно да осигурите добро осветление. Ако няма достатъчно светлина, монстерата развива малки листа и тънки дълги листни дръжки. На плътна сянка растението спира да расте.
Монстерите се отглеждат лесно и нямат специални изисквания. Но белите присъцветни листа и плодовете, които се ядат, ще се появят само при отглежданите в остъклена градина или оранжерия растения.
М. делисиоза е видът, отглеждан като стайно растение. С подходящи грижи листата ще достигнат гигантски размери – диаметър над 45 см.
Вариегата има бели и кремави линии или петна по листата – по-пъстри, но не задължително по-ефектни. Ако мястото ви е ограничено, спрете се на компактния сорт borsigiana или Mini.

Тайни на успеха

Температура: Умерено топло – минимална 10°С през зимата; активното нарастване започва при температура 18°С.
Светлина: Предпазвайте от пряката слънчева светлина; изберете умерено осветено място или лека сянка.
Вода: През зимата почвата трябва да е леко влажна – в никакъв случай да не е мокра; през останалата част от годината поливайте обилно, но между отделните поливания почвата трябва да просъхва.
Влажност на въздуха: Пулверизирайте листата, ако стаята е отоплена; от време на време измивайте и полирайте големите листа.
Пресаждане: Напролет, на всеки две години пресаждайте в по-голяма саксия.
Размножаване: Когато стъблото стане твърде дълго, през лятото отрежете върха точно под въздушен корен; засадете резника с въздушния корен; родителят ще продължи да расте; може да размножавате чрез въздушна отводка.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Плодов червей напада ябълките

Ябълковият плодов червей презимува като възрастна гъсеница под старата напукана кора, в пукнатините на подпорите, в плодохранилищата, амбалажа и в почвата, близо до повърхността и до стъблата на овошк...

Фиданки може да садите цяла зима

От листопада до началото на новата вегетация може да се засаждат овошки. Разбира се, при условие почвата да не е замръзнала и температурата на въздуха да е положителна. При нашия климат засаждането мо...

Вкоренете си сцевола

Сцеволата е градинско растение. Ценна особеност при нея е широкият диапазон температура, при която вирее. У нас тя е по-скоро новост. Родината и е Австралия, но е широко разпространена в много страни ...

Не изхвърляйте люспите на лука

Всичко от лука може да бъде оползотворено. Дори люспите. Не ги изхвърляйте, защото ще ви свърщат хубава работа. Не всички знаят за свойствата на луковите обелки като ефективен тор за растенията. В тях...

Начало