Градина » Време е да сеете ранното зеле

 Време е да сеете ранното зеле

Ако искате да си отгледате ранно зеле, трябва да засеете семената в края на януари - началото на февруари в полутопъл парник. Дебелината на загретия тор е около 30 см, 3-4 г семена са необходими на една парникова рамка. Те се разпределят равномерно. За да засадите след това 100 квадрата със зелев разсад, ви трябват 5-6 г семена. Не избързвайте обаче със сеитбата, може да изцъфтят някои от растенията. Не слагайте повече семена от нормата. Гъстият разсад се изнежва.
Семената се покриват с тънък пласт торово-почвена смес. През деня температурата трябва да е 18-20 градуса, а през нощта - с 3-4 градуса по-ниска. Задължително да се поддържа умерена влажност и редовно да се проветрява. Не бива температурата да пада продължително на 5-10 градуса, защото ще се стимулира появата на цветоносни стъбла. При преовлажняване пък разсадът се "изтегля", започва и сечене.
Ако изпълнявате изискванията на растенията в края на март и в началото на април, когато е преминала опасността от трайни студове, може да ги засаждате на постоянно място. Една седмица преди това разсадът се закалява - през деня парниковите рамки се отстраняват, а през нощта проветряването се засилва.
Особено важно е мястото да е добре обработено през есента, да е обърнато на тридесетина
сантиметра. Тогава са внесени и 300-400 кг по-луугнил оборски тор, около 3 кг обикновен суперфосфат и около 2 кг калиев тор на 100 кв. м. През пролетта се прави нова, по-плитка обработка, с която може да се внесат допълнително 2-3 кг суперфосфат и 1-2 кг калиев тор на 100 кв. м.

Не обича да е на едно място

Зелето не бива да бъде на мястото, където преди това са били други от семейството на зелевите. При монокултурно отглеждане добивът още през третата година се понижава с 30-35 % а качеството на зелките пада рязко. Монокултурното отглеждане е възможно, само когато няма опасност от болестта гуша.
За ранното зеле добри предшественици са тези, които оставят почвата сравнително по-рохкава, очистена от плевели и със запас от хранителни вещества. Затова го настанявайте след домати, патладжан, пипер, краставици, моркови, картофи, житни. Лош предшественик е лукът.

Семената поникват и след 5 години

Зелевите семена са дребнички, с диаметър 1-2 мм, сферични, гладки, червени до тъмнокафяви. Те запазват кълняемостта си 4-5 години, покълват за три-четири дни, а на полето - след десетина дни до две седмици.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Малините вече се поливат много пестеливо

Ако искате да берете догодина пак сочни малини, първата ви работа сега след беритбата е да изрежете до земята всички леторасти, които са дали плода си. Имайте предвид, че малиновите леторасти дават пл...

Бяло вино от червено грозде

Приятен нежен, фин и лек вкус, забележителен аромат и красив светло златистожълт цвят със зелен оттенък. Познахте, нали? По това белите вина категорично се отличават от червените. За да се направи оба...

Новата бъчва се нуждае от подготовка

Наливането на вината и ракиите в нови дъбови бурета трябва да стане след много старателна обработка. Не се ли осъществи това, настъпват отрицателни промени във вината, които нарушават цвета и вкуса им...

Как да определим възрастта на ябълката?

Възрастта на ябълката можете да определите достатъчно точно по два начина - като преброите годишните пръстени на ствола на дървото или годишните пръстени на клоните. В първия случай, че за прибягвате ...

Начало