Градина » Погрижете се за тиквите

 Погрижете се за тиквите

Пазарите вече са отрупани с огромни тикви като каляски. Печена или варена, във вид на разнообразни сладкарски изделия, през зимата тиквата ще е на всяка трапеза. А плодове с причудливи форми са най-атрактивната есенна украса за всеки дом.
У нас за храна се използват предимно кестенката и мускатната (цигулкообразна) тиква. Плодовете са с ценни хранителни качества - въглехидрати, белтъчини, минерални соли, витамини (витамин С, каротин, В1, В2, РР). Тиквите с оранжева и яркожълта месеста част са по-богати на каротин. В мускатната провитаминът е повече, отколкото дори в морковите.

Не отстъпва на картофа и моркова

По хранителност тиквата се изравнява с картофа. Незначителното съдържание на целулоза и на органични киселини в нея помага да се включи в диетата при някои болести на стомашно-чревния канал. Тя подобрява работата на червата и действа слабително. Високото съдържание на калий и доброто съотношение с натрий я прави подходяща за засилване на диурезата при болести на бъбреците и пикочния мехур, съпроводени с отоци. Заради лесната й усвояемост от организма се препоръчва при оздравяващи и възрастни хора.
Ценна храна са и тиквените семки. Те са изключително богати с белтъчини и мазнини, с ненаситени мастни киселини. По съдържание на лецитин се нареждат след най-богатите с това съединение храни - яйцата и мозъка. Всички, които се нуждаят (най-вече деца и възрастни) от пълноценни белтъчини и енергийни вещества, е добре да консумират тиквени семки. От тях се получава олио, което намалява нивото на холестерола в кръвта.

Узрелите се познават по мрежестата кора

Ето защо е добре да си запазим повече плодове за зимата. Тиквата е силно топлолюбиво растение и затова не трябва да се оставя в градината, щом се понижат температурите. Първите слани попарват листата. Ако тиквите останат по-късно, по тях се образуват тъмни петна, откъдето започва и гниене. За съхраняване се подбират добре узрели плодове, откъснати с дръжка, без наранявания на кората. Узрелите се познават по това, че кората е покрита с мрежа от коркови образувания, а дръжките са вдървенели. Съхраняват се в мазе или други помещения. Подредете тиквите върху дървени греди, без да се допират. Подходящата температура е 10-12°С.

Замразена, запазва вкуса си три месеца

• Обелете и сварете в подсолена вода парчета тиква. Смачкайте до пюре и охладете при стайна температура. Поставете студеното пюре в пластмасов съд (например кутия от маргарин), но оставете 3 см празно пространство до капака. По този начин ще имате вкусен десерт до 3 месеца.
• Обелете тиквата и я нарежете на радиални парчета за печене. Опечете почти до пълна готовност, после охладете. Пакетирайте парчетата във фризерни пликове. Ще запазят вкусовите си качества 3 месеца.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Кукуряк мори листните въшки

Кукурякът вече разцъфтя. Освен че е едно от първите цветя, предвестници на пролетта, той е и много полезен за всеки градинар. Не само ще украсява стаята, но и може да го използвате срещу някои неприят...

Неинфекциозни болести по доматите

Неинфекциозните болести по доматите могат да засегнат както корените и кореновата шийка, така и листата и плодовете. Някои от тях се наблюдават и по пипера и патладжана. Ще ви запознаем с най-често ср...

Колко дълго живеят овошките

При всяко живо същество, включително и при човека, продължителността на живота е свързана преди всичко с биологическите особености на вида. Невинаги обаче животът продължава според наследствените зало...

Дълги тиквички на терасата

Отглеждането на дългите тиквички по нищо не се различава от грижите, които полагаме за тиквичките за готвене. Почвата трябва да бъде добре обработена и наторена. Засаждат се в средата на април 2-3 сем...

Начало